Refuzimi i protestave, tradhti e radhës e klanorëve butakë - Bota Sot
Refuzimi i protestave, tradhti e radhës e klanorëve butakë

Politika

Refuzimi i protestave, tradhti e radhës e klanorëve butakë

Idriz Zeqiraj Nga Idriz Zeqiraj Më 12 prill 2019 Në ora: 08:31
Protestat në Prishtinë

Ndërhyrja konspirative e SHIK-ut, brenda Lëvizjes Vetëvendosje, shkaktoi ndarjen e saj. Paradoksalisht, kjo ndodhi në kulmin e suksesit të kësaj organizate, partie. Për rrjedhojë, pasoi heshtja e panatyrshme, për këtë forcë politike dhe shpresë e vetme e shqiptarëve, pas zhgënjimit të madh nga udhëheqja klanore e LDK-së, e bërë bishtore e PDK-së.

Lëvizja Vetëvendosje, edhe pse, jo rrallë, ka qenë e dyzuar, pro dhe kundër krimit, sidomos në votimin e disa ligjeve apo raste të tjera. tashmë, është këndellur, me bindjen se rrëzimi i kësaj qeverie hajnore e kriminale PAN-iste, nuk ka alternativë. Ftesa, sa e dëlirë e serioze, aq edhe atdhetare, e bërë për LDK-në, ka rënë në veshë të shurdhër të butakëve klanorë të LDK-së, të cilët kanë asfikësuar, ngulfatur partinë, anëtarësinë, elektoratin besnikë e fisnikë të LDK-së të Presidentit historik të Dr. Ibrahim Rugovës.

"Nëse qeveria degradon krejtësisht, edhe ne protestojmë", - është përgjigja shokuese dhe alogjike e Bajram Gecaj, në TV 7, në bisedë me Buzhalën dhe Kërçukun, pjesë e klanit Mustafa, cili, dikur, kërcënonte deputetët e LDK-së, me përjashtim nga partia, pse nuk donin të votonin Hashimin president dhe Demarkacionin, humbës të territorit shqiptar.

Edhe çfarë duhet të ndodhë tjetër, që kjo qeveri të degradon me fund?!

1) A nuk mjafton makro-fakti se kjo qeveri e shtet, udhëhiqen nga kryekriminelë, të cilët, si militantë të Lëvizjes Popullore të Kosovës (LPK), kanë përçarë popullin, para, gjatë dhe pas luftës;

2) Kanë zhvatur, vjedhur paratë e dy Fondeve të Mërgatës: 3 % -shit qeveritar dhe "Vendlindja thërret";

3) Kanë sabotuar luftën, deri në dështimin e plotë të saj;

4) Kanë abuzuar e vjedhur pasuritë të brezave shqiptarë;

5) Kanë tjetërsuar territorin tokësor të Kosovës, në favor të Malit të Zi dhe kërkojnë ta bëjnë të njëjtën gjë edhe me Serbinë;

6) Kanë kidnapuar, burgosur, torturuar, deri në mbytje, shqiptarë të pafajshëm;

7) Kanë hartuar lista vrastare dhe kanë ekzekutuar shumë qindra shqiptarë, të paktën, 1.820 të evidentuar me emër, kryesisht, kundërshtarë politikë, veprimtarë e kuadro të LDK-së dhe ushtarakë të FARK-ut të Ibrahim Rugovës;

8) Kanë listuar, falsifikuar "dëshminë e veteranit", për 33.600 "veteranë" të rrejshëm, me qëllim të përfitimit, nga shitja e dëshmive dhe për të siguruar klientelë elektorale afatgjate, duke i kushtuar buxhetit shtetëror, deri sot, miliona euro, ndërsa, nesër, kjo kuotë do të rritet në miliarda euro;

9) Kanë fryrë qeverinë dhe administratën shtetërore, si dhe institucionet tjera vitale, me shumë qindra zyrtarë militantë partiakë, profanë e injorantë, kriminelë të faktuar;

10) Kanë kapur shtetin, institucionet e tij, kanë rrënuar drejtësinë, sistemin zgjedhor, duke e goditur demokracinë, madje, pakthyeshëm nga ata.

11) Dhe, mbi të gjitha, kanë vrarë shpresën e shqiptarëve, për të ndërtuar një jetë normale, një të ardhme të sigurtë, në shenjtërinë e Atdheut të tyre, duke marrë rrugën e migrimit të përjetshëm. Ndërkohë, këshilltarët lakej e me ndjesi kriminale të ngeshme, të kryeministrit monstër e fatal, ikjet e përlotshme masive të rinisë shqiptare, i quajnë turizëm dhe lëvizje të lirë e relaksuese!?

I një mendjeje me vartësin e tij Gecaj, është edhe eprori i tij, nënkryetari i LDK-së, Agim Veliu, i cili refuzon pjesëmarrjen në protesta, përkrah simotrës në opozitë, Vetëvendosjes, me arsyetimin sa bajat, aq edhe fodull se "ne nuk bëhemi bisht i askujt!" Atëherë, shtrohet pyetja, kush e pengon LDK-në të bëhet kreu i protestës?! Përgjigja , absolutisht e saktë është: shantazhi, kërcënimi i SHIK-ut, me dosjet për klanin, brenda Kryesisë Qendrore. Dhe, kjo, tashmë, është një e fshehtë publike, të paktën, për shqiptarët në përgjithësi, për ata të Kosovës, në veçanti.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...