Plani sekret për ndarjen e Kosovës, deputeti i LDK-së ua shuan shpresat për jetësimin e idesë - Bota Sot
Plani sekret për ndarjen e Kosovës, deputeti i LDK-së ua shuan shpresat për jetësimin e idesë

Politika

Plani sekret për ndarjen e Kosovës, deputeti i LDK-së ua shuan shpresat për jetësimin e idesë

Nga: G.B Më: 12 korrik 2019 Në ora: 15:14
Zaev, Rama, Thaçi, Vuçiq dhe Erdogan

Shkëmbimi i territoreve është çështje mjaft aktuale dhe e kundërshtuar, pasi u paraqit nga presidenti Hashim Thaçi.

E së fundmi kryeministri maqedonas, Zoran Zaev zbuloi planin për ndarjen e Kosovës, derisa ishte viktimë e dy komedianëve rusë, të cilat iu prezantuan si Pornoshenko.

Zaev zbuloi se plani është bërë nga Thaçi, Rama, Vuçiq, Putin dhe Erodogan.

Image
Naser Rugova

Lidhur me këtë, deputeti nga radhët e LDK-së, Naser Rugova, ka thënë për gazetën “Bota sot” se kjo është ide e vjetër, që pamundësohet nga populli i Kosovës, si dhe rendi kushtetues dhe juridik i vendit.

“Kjo ide nuk është e re, është e gatuar nga anti Kosova. Populli i Kosovës si dhe rendi kushtetues dhe juridik i vendit tonë e pamundësojnë një gjë të tillë”, është shprehur ai.

Sipas Rugovës, është fat që partnerët strategjik në krye me SHBA-të janë kundër kësaj ideje ruso-serbe, duke shtuar se LDK  është shumë e vendosur për sovranitetin, integritetin dhe rendin kushtetues të vendit tonë.

“Është fat i madh që partnerët tanë strategjik në krye me SHBA-të, janë kundër këtij opsioni ruso-serb. Spektri politik i Kosovës është kundër një ideje të tillë dhe kjo nuk do të jetësohet kurrë. LDK është shumë e vendosur për sovranitetin, integritetin dhe rendin kushtetues të vendit tonë”, ka deklaruar deputeti Rugova për “Bota sot”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...