Goditje e rëndë për krerët e vendit: Korrupsioni e lakmia kanë bërë që pushteti të konsiderohet biznes shumë fitimprurës - Bota Sot
Goditje e rëndë për krerët e vendit: Korrupsioni e lakmia kanë bërë që pushteti të konsiderohet biznes shumë fitimprurës

Politika

Goditje e rëndë për krerët e vendit: Korrupsioni e lakmia kanë bërë që pushteti të konsiderohet biznes shumë fitimprurës

Nga: D.B Më: 14 shtator 2019 Në ora: 22:49
Liderët e vendit

Gjithnjë, gjatë fushatave zgjedhore partitë tona bëhen armiqtë më të mëdhenj të korrupsionit, me qëllim që të marrin sa më shumë vota nga qytetarët.

Kështu kanë vlerësuar njohësit e çështjeve politike, ku sipas tyre shoqëria është nën prangat e korrupsionit dhe zyrtarët janë ingranazhet e korrupsionit.

Ata vlerësojnë se në Kosovë është krijuar një praktik tepër e keqe, pasi njerëzit mbahen, vetëm me korrupsion, punësim tenderësh, e gjëra tjera të jashtëligjshme

Analisti politik Rexhep Shahu, ka thënë se shoqëria është nën prangat e korrupsionit dhe zyrtarët janë ingranazhet e korrupsionit.

Image
Rexhep Shahu

“Të gjitha bashkë shoqëri e qeveri janë japë dorë për dore dhe e ndjejnë si lubrifikant korrupsionin, ndaj dhe partitë e individët politike e konsiderojnë korrupsionin të keqe të domosdoshme dobi sjellëse për zyrtarët më pushtet, ndaj nuk e luftojnë korrupsionin e as nepotizmat e krijojnë shtet fisesh, baxhanakësh e kunatash”, është shprehur ai.

Tutje, ai ka thënë se korrupsioni e lakmia kanë bërë që edhe në Kosovë pushteti të konsiderohet biznes shumë fitimprurës.

“Korrupsioni e lakmia kanë bërë që edhe në Kosovë pushteti të konsiderohet biznes shumë fitimprurës si në Shqipëri ku pushteti është krye biznes. Ndaj, nuk shtrohet çështja te zhdukja e korrupsionit por të lehtësimi i tij. Por as për këtë nuk ka retorike se kanë frikë se zbulojnë njeri tjetrin”, ka thënë analisti politik Rexhep Shahu.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...