Heqja e taksës, vjen paralajmërimi për kryeministrin Kurti: Albini duhet të jetë i kujdesshëm…

Politika

Heqja e taksës, vjen paralajmërimi për kryeministrin Kurti: Albini duhet të jetë i kujdesshëm…

Nga: G.B Më: 10 shkurt 2020 Në ora: 18:31
Albin Kurti

SHBA kishte kërkuar heqjen e saj, por ish kryeministri Ramush Haradinaj nuk e bëri.

E heqjen e taksës tani do ta bëjë kryeministri Albin Kurti, të cilën ka thënë se do ta zëvendësojë me reciprocitet, një çështje kjo për të cilën është në pajtim me LDK-në.

Lidhur me këtë, njohësi i çështjeve politike, Skënder Zogaj, ka thënë për gazetën “Bota sot” se qarqe të caktuara duan ta mbajnë nën tension Qeverinë Kurti, derisa propozimin e kryeministrit që ta zëvendësojë me reciprocitet e vlerëson të mirë.

Image
Skënder Zogaj

“Çështja e taksës me gjasë do të vazhdojë të nxisë debate të ndryshme, sepse, qarqe të caktuara, si gjithnjë duan që ta mbajnë nën tension Qeverinë Kurti, e cila patjetër që duhet ta thotë fjalën e saj dhe të merr vendim të ri! Kryeministri Kurti tashmë e ka paralajmëruar reciprocitetin, që sa mund të shihet, është propozim që sado pak e prish ngërçin! Ky propozim mendoj se është i mirë, sepse ndërkombëtarët janë decidiv - që të vazhdojë dialogu, taksa duhet të hiqet! Kështu po deklarohen edhe miqtë më të mirë të Kosovës dhe Kryeministri Kurti duhet jetë shumë i kujdesshëm”, është shprehur ai.

Sipas Zogajt, reciprociteti ofron një baraspeshë në mes të Kosovës dhe Serbisë, derisa ka shtuar se Haradinaj ka bërë mirë që e ka vendosur taksën por që është koha të hiqet.

“Reciprociteti mendoj se është propozim korrekt, sepse ofron njëfarë baraspeshe ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, sepse reciprociteti i barazon raportet dhe përgjegjësitë e dy vendeve dhe, çka është më kryesore dilet nga ngërçi që Serbisë i konvenon, por nuk i konvenon Kosovës! Ramush Haradinaj ka bërë mirë kur e ka vënë taksën, por siç po shihet, ka ardhur koha që taksa të hiqet”, ka deklaruar Skënder Zogaj për “Bota sot”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat