Ky veprim i LDK-së dëmtoi Kosovën - Bota Sot
Ky veprim i LDK-së dëmtoi Kosovën

Politika

Ky veprim i LDK-së dëmtoi Kosovën

M.H Nga M.H Më 16 maj 2020 Në ora: 18:54
LDK

Ditë më parë është mbajtur mbledhja e Qeverisë në detyrë, ku ministrat i raportuan kryeministrit në detyrë, Albin Kurtit mbi 100 ditshin e punës së tyre.

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se është për keqardhje dhe turp trajtimi që i është bërë qeverisë nga presidenti Hashim Thaçi, i cili i cilësoi si “regjim i vjetër”, partitë e tjera politike dhe se qeveria do të mbetet në detyrë deri në zgjedhjet e reja.

Në lidhje me këtë temë njohësi i çështjeve politike, Rexhep Elezaj, u shpreh që veprimi më i dëmshëm i LDK-së ishte mocioni i mosbesimit në këtë kohë të pandemisë.

“Vlerësimet për punën 100 ditëve të qeverisë “Kurti”, ndonëse e shkarkuar, është mjaft vështirë të jenë objektive, për shumë arsye, por ndër shkaqet më kryesore është shkarkimi i saj përmes mocionit të mosbesimit pas vetëm 51 ditë qeverisjeje, gjë kjo ishte pa asnjë dyshim, goditje e rënd e vullnetit, dinamikës, e punës dhe plan-programit qeverisës, duke e kthyer gjithë angazhimin dhe përpjekjet e ndërmarra për bashkë qeverisje me LDK-në në pikën Zero. Natyrisht, se ky ishte veprimi më i dëmshëm që iu bë Kosovës në kohë pandemie nga ana e LDK-së, e cila mbase edhe vetë ishte pjesë e qeverisë, por që për interesa dhe teke personale të dikujt kjo ende nuk është sqaruar sa duhet, e cila duke iniciuar ngritjen e mocionit të mosbesimit së bashku me partitë opozitare e rrëzuan qeverinë të cilën e formojë ajo vetë bashkë me LVV-je! Prandaj, nisur nga ky fakt si dhe realiteti i krijuar pas rrëzimit të saj, pra vazhdimit të punë së saj si qeveri në detyrë, e vuri në një situatë të limituar, e cila nuk ka pasur hapësirë të mjaftueshme ligjore që ta kryej punën pa pengesa dhe me dinamikë të shtuar. Sepse siç dihet, qeverisë në detyrë i merren disa kompetenca dhe obligime, të cilat punën dhe angazhimin e saj e kufizojnë vetëm në kryerjen e detyrave dhe obligimeve bazike, pra për aq sa të mos bllokohet funksionimi i institucioneve të vendit, derisa në formimin e qeverisë së re”, u shpreh Elezaj.

Më tej, Elezaj, u shpreh që pavarësisht kësaj qeveria Kurti ka pasur mjaftë suksese e sidomos që gjatë kësaj situate pandemie.

Image
Rexhep Elezaj

“Pranë gjithë këtij kufizimi dhe zvogëlimit të marzhës së fushë veprimtarisë së qeverisë “Kurti”, unë mendoj se 100 ditshi i saj në punë dhe detyrë, ka qenë mjaft i suksesshëm, sidomos në disa fusha të ekonomisë, siç është ndarja e sistemit energjetik nga Serbia dhe kyçja e tij me sistemin e Shqipërisë, pastaj menaxhimi i mirë e situatës financiare, duke ia ulur pagat organeve qeveritare, por jo edhe gjykatësve dhe policisë, duke i shkarkuar disa borde jofunksionale dhe të korruptuara, etj., e që pa dyshim, arritja më kryesore e qeverisë “Kurti” në detyrë është menaxhimi i mirë i gjithë situatës me pandeminë e koronavirusit, e cila vendin tonë e ka goditur para gati tre muajve, pra qysh se kur kjo qeveri e filloi punën, situatë kjo e cila nuk ka qenë fare e lehtë të menaxhohet, kur dihet se e tërë bota, por edhe vendet më të fuqishme u zunë të pa përgatitura sa duhet për këtë lloj virusi, COVID-19, i cili ua mori jetën me mijëra njerëzve në botë”, tha Elezaj.

Në fund, Elezaj, thotë që nëse krahasojm Kosovën me vendet e Evropës, në krye me qeverinë Kurti, Kosova ia doli të jetë e katëta në botë që kaloi shumë lehtë e më pak viktima.

“Andaj, duhet pranuar faktin, se krahasuar me vendet tjera të Evropës dhe botës, e falë angazhimit dhe kujdesit maksimal të Ministrisë së shëndetësisë dhe vetë ministrit z. Arban Vitia, Kosova ia doli të jetë në vendin e katërt në botë, e cila këtë pandemi po e kalon me më së pakti viktima, dhe për këtë duhet falënderuar qeverinë “Kurti”, e cila ia doli ta ruaj popullatën nga numër më i madh i vdekjeve. Kësaj situate të rënd duhet shtuar faktin, se qëkur u rrëzua kjo qeveri me 25 mars e deri më sot, puna e Kuvendit të Kosovës është bllokuar në tërësi, jo vetëm për shkak të masave të pandemisë, por pikërisht për shkak të rrëzimit të qeverisë, e cila e ka pasur të pamundur që të procedojë në Kuvend ligje të reja për aprovim, dhe kjo ka bërë që puna e qeverisë të ngecë dukshëm, sidomos në fushën e drejtësisë, siç është aprovimi i ligjit për Ëettingun, ligji kundër korrupsionit dhe mafias, ai kundër pasurive të paligjshme, dhe kështu me radhë”, përfundoi Elezaj, “Bota sot”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat