Kërkesë për Presidentin Thaҫi: Jep dorëheqje morale si Fatmir Sejdiu e Behgjet Pacolli - Bota Sot
Kërkesë për Presidentin Thaҫi: Jep dorëheqje morale si Fatmir Sejdiu e Behgjet Pacolli

Politika

Kërkesë për Presidentin Thaҫi: Jep dorëheqje morale si Fatmir Sejdiu e Behgjet Pacolli

Nga: H.O. Më: 28 maj 2020 Në ora: 21:23
Hashim Thaci

Pas deklaratës së presidentit se mund të jap dorëheqje, profesori Binak Maxharraj thotë se Kushtetuesja askujt nuk i kërkon të jap dorëheqje, por ajo dorëheqja bëhet moralisht.

“Por, megjithatë këto ditë Hashim Thaçi po shtihavet se nëse verdikti i Gjykatës Kushtetuese e rrëzon mandatimin e tij Avdullah Hotin, ai ka bërë shkelje të Kushtetutës dhe manipuloi me opinionin dhe me vetveten se nëse ndodhë diçka e këtillë do të jep dorëheqje nëse ia kërkon gjykata. Por gjykata për askënd nuk kërkon dorëheqje, s’ka kërkuar as për Fatmir Sejdiun e as për Behgjet Pacollin, por morali i tyre bëri që ata të dorëhiqen si shkelës të Kushtetutës. Kësaj radhe nuk do të ndodhë asgjë, dorëheqja e Thaçit nëse nuk dekretohet Avdeullh Hoti është vetëm një blof, një mashtrim për opinion. Duke e njohur natyrën e Hashim Thaçit i cili është në pushtet që 20 vjet, është mishëruar në pushtet, i ndërron pozitat nga njëra në tjetrën. Kjo do të thotë se Hashim Thaçi nuk mund të jetoj pa pushtet”, vlerëson ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat