Shtimi i rasteve me koronavirus, vjen thirrja e fundit për Avdullah Hotin dhe Armend Zemajn: Të shpallet gjendja e jashtëzakonshme

Politika

Shtimi i rasteve me koronavirus, vjen thirrja e fundit për Avdullah Hotin dhe Armend Zemajn: Të shpallet gjendja e jashtëzakonshme

Nga: A.SH Më: 5 korrik 2020 Në ora: 22:54
Avdullah Hoti dhe Armend Zemaj

Sa ishte Qeveria Kurti në shërbim politikat tjera kishin opsion edhe gjendjen e jashtëzakonshme, mirëpo ajo nuk e ka pranuar si opsion përderisa nuk kishte raste të shumta dhe sipas tyre nuk kishte koha.

E tani, situata me pandeminën po merr teposhtzën në vendin tonë dhe fatkeqësisht edhe me të vdekur .

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, në një deklaratë të tij ka thënë se aktualisht kemi potenciale të përballemi me virusin, përderisa Qeveria ka kthyer masat e kufizimit për disa qytete dhe kryesisht gastronominë.

Mirëpo analisti politik Faton Mehmeti, si opsion e ka parë edhe gjendjen e jashtëzakonshme.

Ai në një pronocim për “Bota sot”, ka thënë se gjendja e jashtëzakonshme duhet të shpallet që vendi të mos kapitullojë.

“Besoj se duhet të shpallet gjendja e jashtëzakonshme , ndryshe do të kapitullojmë. Nëse nuk bëhet tani, dikur mund të bëhet vonë. Natyrisht, gjendja e jashtëzakonshme do të nënkuptonte parandalimin e COVID-19, dhe jot ë vihet në shërbimtë politikave dhe qëllimeve të dikujt”, thotë Mehmeti.

Sipas tij qeveria duhet të reagoi shpejt para se COVID-19 ta gjunjëzoi vendin.

“S’di çfarë duhet të ndodh që të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. Është rasti i vetëm që qeveria të vë nën kontroll situatën, e cila shpejt do ta gjunjëzoj vendin. Në këtë sens qeveria duhet të reagoi shpejt, para se të jetë shumë vonë”, përfundon Mehmeti.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat