Masat e reja anti-Covid nga Qeveria, profesori tregon a janë kushtetuese - Bota Sot
Masat e reja anti-Covid nga Qeveria, profesori tregon a janë kushtetuese

Politika

Masat e reja anti-Covid nga Qeveria, profesori tregon a janë kushtetuese

Nga: G.B Më: 13 korrik 2020 Në ora: 22:56
Qeveria e Kosovës

Qeveria e Kosovës nuk ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme, për të cilën kryeministri deklaro ise do ta propozonte, por vendosi masa të reja anti-Covid, derisa nuk e ka parë të nevojshëm votimin e ligjit për pandemi nga Kuvendi.

Ndër masat e marra, bartja e maskave është obligative dhe kush nuk e respekton atë do të ndëshkohen me gjobë.

Masa tjera që janë marrë është mbyllja e çerdheve, pezullimi i ceremonive fetare, mbyllja e institucioneve fetare, lejimi i vetëm 50 personave në kafene në ambient të hapur, mbyllja e fitneseve e të tjera.

Image
Muhamet Kelmendi

Lidhur me këto masa, profesori dhe njohësi i çështjeve juridike, Muhamet Kelmendi, ka thënë për gazetën "Bota sot" se Qeveria ka të drejtë të marrë masa, deri në shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme, që është e drejtë e Kuvendit, në bazë të Kushtetutës.

"Qeveria e Kosovës në kuadër të kompetencave të veta, ka të drejtë të merr masa, deri në shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme, e cila është e rezervuar për Kuvendin e Kosovës. Në Kushtetutën e Kosovës, në nenin 55 përcaktohen mundësitë e kufizimit të të drejtave, nëse këtë e kërkon situata. Qeveria nuk ka mundësi të shpalli gjendjen e jashtëzakonshme. Atë e ka sipas nenit 56 të Kushtetutës Kuvendi i Kosovës", është shprehur ai.

Sipas Kelmendit masat e marra janë kufizuese dhe ka mundësi që të zgjerohen pa gjendje, në mbrojtje të jetë ssë qytetarëve.

"Maska, tubimet ndalimi i qarkullimit në grupe etj, janë masa kufizuese, por të cilat nuk kalojnë në gjendje të jashtëzakonshme. Ka mundësi që masat e tilla edhe të zgjerohen pa gjendje, në mbrojtje të jetës së qytetarëve", ka deklaruar Muhamet Kelmendi për "Bota sot".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat