Marrëveshja me Serbinë, profesori amerikanë Ben-Meir “zbulon planin e Serbisë: Kryeministri i Kosovës ka bërë një gabim të tmerrshëm...

Politika

Marrëveshja me Serbinë, profesori amerikanë Ben-Meir “zbulon planin e Serbisë: Kryeministri i Kosovës ka bërë një gabim të tmerrshëm...

Nga: A.M. Më: 10 shtator 2020 Në ora: 14:51
Takimi ne SHBA

Profesori dhe eksperti amerikan për politikën dhe çështjet e Ballkanit në Universitetin e Nju Jorkut, Alon Ben-Meir, ka komentuar marrëveshjen e nënshkruar nga kryeministri i Kosovë, Avdullah Hoti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç në Shtëpinë e Bardh në prani të presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump.

Ai shprehtë se kjo marrëveshje nuk i jep dot fund konfliktit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Po ashtu, ai thekson se kryeministri i Kosovës, Avduallah Hoti ka bërë një gabim të tmerrshëm lidhur me ketë marrëveshje.

Ai thotë se Beogradi e di se Rusia do të vendosë veton për çdo rezolutë të KB për ta njohura Kosovën.

Ai në një shkrim të publikuar, ka shkruar se kjo marrëveshje e nënshkruar nuk e ka arritur në procesin e duhur që do të dërgonte në njohjen e plotë të pavarësisë së Kosovës nga Serbia. Ben-Meir ka theksuar se disa elementet të marrëveshjes janë pozitive.  

“Marrëveshja e fundit midis Kosovës dhe Serbisë, e ndërmjetësuar nga Shtete e Bashkuara të Amerikës për të normalizuar marrëdhëniet ekonomike midis dy vendeve nuk arriti në procesin e nevojshëm të pajtimit që do të çonte në njohjen e plotë të pavarësisë së Kosovës nga Serbia. Disa elemente të marrëveshjes së normalizimit ekonomik janë pozitive, duke përfshirë funksionalizimin e autostradës së paqes dhe lidhjen hekurudhore midis Prishtinës dhe Merdarës, ndarjen e Liqenit Gazivode / Ujmani dhe eksplorimin e përdorimit të tij si një furnizim të besueshëm të ujit dhe energjisë dhe marrjen e mbështetjes financiare nga Zhvillimi Ndërkombëtar i Sh.B.A. Korporata Financiare dhe Banka Eksport-Import e Shteteve të Bashkuara (EXIM). Këto dhe projekte të tjera do të krijojnë mundësi pune për disa mijëra kosovarë dhe do të lehtësojnë disa nga vështirësitë ekonomike në vend”, ka shkruar Ben-Meir.

Po ashtu, ai e vlerëson si marrëveshje sipërfaqësore pasi që nuk angazhohet që Serbia të heq dorë nga fushata kundër njohjes së Kosovës.

“Mjerisht, marrëveshja dëshmon se do  të jetë sipërfaqësore jo vetëm për shkak se nuk kërkon që Serbia të njohë Kosovën në një moment në të ardhmen, por ajo madje nuk e angazhon Serbinë të heqë dorë, njëherë e përgjithmonë, nga fushata e saj e paligjshme e njohjes kundër Kosovës . Fakti që Serbia ra dakord të "përmbahet nga kërkesa zyrtare ose jozyrtare e ndonjë kombi ose Organizate Ndërkombëtare për të mos njohur Kosovën [Prishtinë] si një shtet i pavarur" nuk do të thotë më shumë si njoftim. Beogradi e di se Rusia do të vendosë veton për çdo rezolutë të KB për ta njohura Kosovën, e cila është organi më i rëndësishëm ndërkombëtar” ka thënë ai.

Për më tepër, ai e sheh këtë marrëveshje si “shfaqje” që e lidh me fushatën politike të Trump-it për rizgjedhjen e tij në postin e presidentit të SHBA-ve.

Ndërkaq, thekson se kjo marrëveshje e nënshkruar nga Kosova dhe Serbia nuk është një traktat.

“Gjithashtu,  ajo që është shqetësuese është se ka një numër shfaqjesh anësore në marrëveshje të dizajnuara për të rritur rendësin e Trump për rizgjedhje që kanë pak ose aspak lidhje me konfliktin Serbi-Kosovë. Kjo përfshin njohjen e ndërsjellë Izrael-Kosovë, e cila kërkon që Prishtina të hapë ambasadën e saj në Jeruzalem, së cilës BE i kundërvihet ashpër, dhe duke rënë dakord për të caktuar Hezbollahun si organizatë terroriste. Për më tepër, përveç këtyre, nuk ka asgjë në marrëveshje që nuk ishte tashmë në proces ose e rënë dakord plotësisht para përfshirjes së SHBA. Së fundmi, marrëveshja nuk është një traktat; cilido vend mund të largohet prej tij pa asnjë ndëshkim”, ka shkruar ai, përcjell “Bota sot”.

Për t'i dhënë fund konfliktit, Ben-Meir  thotë se të ketë një proces pajtimi, dhe normalizimi ekonomik është vetëm një nga disa parakushte që një proces i tillë të ketë sukses.

Ndërkaq, profesori amerikan thotë se kryeministri Hoti ka bërë një gabim të tmerrshëm pasi nuk e ka vendosur këtë kusht për marrëveshjen me Serbinë.

“Kryeministri i Kosovës, Hoti  ka bërë  një gabim të tmerrshëm duke mos e bërë këtë kërkesë parakusht për ndonjë marrëveshje me Serbinë. Në të vërtetë, cila është qëllimi i zhvillimit të marrëdhënieve ekonomike kur Serbia mund të rifillojë fushatën e njohjes pas një viti? Dështimi i Hotit për të këmbëngulur për këtë kërkesë përbën një tallje me të gjithë marrëveshjen, e cila i bën dobi Serbisë ekonomikisht pa kërkuar që ajo të bëjë angazhimin (thelbësor për pajtimin dhe ndërtimin e besimit) për t'i dhënë fund fushatës së saj të mbrapshtë”, ka shkruar Ben-Meir  , përcjell “Bota sot”.

Duke klikuar në këtë link mund të lexon shkrimin e plotë të profesorit Ben-Meir në gjuhën angleze: Serbia-Kosovo Agreement Falls Far Short Of Ending Their Conflict

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat