Alarmante: Vriten tre dëshmitarë të Gjykatës Speciale

Politika

Alarmante: Vriten tre dëshmitarë të Gjykatës Speciale

Nga: N.Sh Më: 5 tetor 2020 Në ora: 19:55
Gjykata Speciale

Brenda një viti në Kosovë, janë vra tre dëshmitarë të Gjykatës Speciale.

Kështu ka deklaruar një burim i gazetës “Bota sot”, i cili shton se për këta dëshmitar askush nuk e ka ngritur zërin.

Ky burim i gazetës thotë se të tre këta dëshmitarë kanë dëshmuar në Gjykatën Speciale.

“Pas dëshmisë së tyre, janë vrarë këta dëshmitarë. Me siguri i kanë përgjuar ose kanë marrë vesh për dëshmitë e tyre, prandaj edhe janë vra”, thotë burimi i gazetës.

Sipas tij, pas këtyre vrasjeve nuk ka reaguar askush, derisa shton se tash këta OVL-UÇK-ja po bëjnë skena me paraqitjet e tyre në publik.

Ai alarmon se edhe dëshmitarët e tjerë mund të jenë në rrezik të vriten.

Rreziku sipas këtij burimi është shumë i madh pas publikimit të dosjeve që u bënë disa ditë më herët nga OVL-UÇK.

Njëri prej këtyre tre dëshmitarëve të vrarë është inspektori i Komunës së Prishtinës, Nazmi Rrustemi i cili u gjet i vdekur afër Liqenit të Badovcit.

63-vjeçari ishte dëshmitar i mbrojtur i Zyrës së Prokurorit të Specializuar në Hagë.

I njëjti thuhet se ishte intervistuar tre muaj para se të gjindej i vdekur.

Elmaze Rrustemi, gruaja e tij, ka thënë që i ndjeri ishte thirrur në EULEX.

“Ka thanë më kanë thirrë në EULEX edhe u shku, kur erdhë i thashë çka u bo tha sen mirë është puna edhe kurgjo. Mbas mrami qytu në EULEX u kanë”, thotë gruaja e tij.

Por, telashe, i njëjti kishte edhe më parë.

“Kerrin ja kanë djegë para 3 vjete në oborr tashti e morrën krejt”, thotë Elmaze Rrustemi.

E sipas familjarëve, viktima edhe gjatë luftës ishte marrë peng nga UÇK, derisa bashkëshortja kërkon nga organet e rendit që sa më parë të zbardhin këtë rast.

E nga Zyra e Prokurorit të Specializuar nuk kanë komentuar në lidhje me rastin në fjalë.

Ndërsa, për dy rastet e tjera, burimi i gazetës nuk ka dhënë shumë detaje, vetëm se ka thënë njëri prej tyre është gjetur i vrarë në malet e Drenicës, pas ardhjes nga diaspora në Kosovë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat