Ish-ambasadori serb në ShBA: Vuçiqi duhet të kuptojë se koha e Titos ka kaluar

Politika

Ish-ambasadori serb në ShBA: Vuçiqi duhet të kuptojë se koha e Titos ka kaluar

Nga: D.G. Më: 22 tetor 2020 Në ora: 12:17
Ivan Vujaçiq

Ish-ambasadori serb në Uashington prof. dr. Ivan Vujaçiq thotë se fakti që Serbia nuk ka shefa të misioneve diplomatike dhe konsullore në 27 ambasada dhe asnjë ambasador në një numër të madh të vendeve të rëndësishme, tregon se situata në Ministrinë e punëve të jashtme është katastrofike.

Për momentin, Serbia nuk ka ambasadorë në Brazil, Kroaci, Kambera, Kinshasa, Nju Delhi, Oslo, Pekin, Pragë, Seul, Shkup, Tel Aviv, Tiranë, Tokio.

"Kjo flet për një situatë katastrofike brenda Ministrisë së Punëve të Jashtme (MPJ). Është e pakonceptueshme që kaq shumë vende të mos plotësohen. Numri i vendeve të lira të punës është një sinjal shumë i keq në ato vende dhe flet për një situatë të keqe në MPJ të Serbisë," tha ai. Vujaçiq për agjencinë Beta.

Sipas tij, krahas fuqive botërore dhe vendeve të Bashkimit Evropian (BE), fqinjët kanë gjithashtu rëndësinë më të madhe të politikës së jashtme për Serbinë.

I pyetur nëse zgjedhja e Marko Gjuriqit si ambasador në Uashington ishte një veprim i mirë, Vujaçiq tha se është i sigurt se ai do të përpiqet ta përfaqësojë Serbinë në mënyrën më të mirë.

"Gjuriqi është i afërt i presidentit të Republikës, kryeministrit dhe ministrave. Çështja është se sa besnikërisht ai do të përcjellë atmosferën dhe qëndrimin ndaj vendit tonë në zona të ndryshme dhe në nivele të ndryshme. Ai nuk është ambasadori i vetëm që shkon në një vend pa një themel të fortë dhe njohri për vendin në të cilin po shkon", tha Vujaçiq.

I pyetur nëse ai beson se Gjuriq ka guximin t’i thotë presidentit të Serbisë të vërtetën e pakëndshme, Vujaçiq tha: "Nuk do ta dija. Shpresoj që po."

I pyetur nëse ai ka përshtypjen se presidenti i shtetit nuk po këshillohet me MPJ-në, siç ishte rasti kohët e fundit me rastin e shkuarjes së ambasadorit në Uashington, Vujaçiq thotë se presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq po ndjek kryesisht një politikë të jashtme "gati i vetëm" dhe se kjo nuk është e mirë ".

"Duket se MPJ-ja është shmangur nga disa elementë kryesorë dhe problemet me të cilat merret politika e jashtme. Dokumenti i Uashingtonit është një histori e veçantë, delegacioni serb duhej të dinte paraprakisht se çfarë do të ketë në atë letër. Ndoshta u detyrua të shkonte atje dhe të një letër e tillë të nënshkruhej, por nuk është mirë që është bërë pa përgatitje dhe pa konsultime me MPJ-në", tha Vujaçiq

I pyetur se si e vlerëson politikën e jashtme të ndjekur nga Vuçiq, Vujaçiq thotë se Vuçiqi po përpiqet të imitojë Titon.

"Ashtu si disa nga politikanët tanë mësuan në fund të viteve 1990 se Muri i Berlinit kishte rënë, kështu edhe këta që janë në pushtet duhet të kuptojnë se koha e Titos ka mbaruar. Vuçiq po ndjek si politikën e brendshme ashtu edhe atë të jashtme i pavarur. Ai po përpiqet të luajë një lloj veprimi balancues si në kohën e Titos, por pozicioni i këtij vendi është krejtësisht i ndryshëm se në atë kohë", tha Vujaçiq.

Sipas tij, tani kanë hyrë në një "larmi" ku nuk dihet më se ku po shkon politika e tyre e jashtme.

"Ne nuk mund të shprehim pakënaqësi ndaj BE-së dhe pastaj të kërkojmë falje për këtë. Nëse do të shkojmë në BE, atëherë kjo është prioritet. Nuk mund ta ngremë Kinën mbi BE, si në kohën e shpërthimit të epidemisë Covid-19," tha Vujaçiq.

I pyetur ppse mendon se "ekuilibrimi" i Vuçiqit në politikën e jashtme është një veprim i gabuar, Vujaçiq thekson se Serbia nuk është më aq gjeopolitikisht interesante dhe e rëndësishme sa që disa interesa të rëndësishëm gjeopolitikë të përputhen këtu.

"Kufiri lindor i perëndimit është tani Ukraina. Ne jemi thjesht një fenomen kalues ​​në një arenë më të madhe të ngjarjeve. Kështu që unë nuk e shoh kuptimin e ekuilibrimit në politikën e jashtme. Do të bëhet shumë e qartë kur t'i afrohemi BE-së. Gjithçka mund të mbahet për sa kohë ajo rrugë është e ngadaltë, gjë që u theksua në raportin e fundit të Komisionit Evropian ”, tha Vujaçiq.

Ai shtoi se Serbia do të duhet të zgjedhë se në cilën anë do të shkojm\ë, dhe ai moment vonohet pa nevojë dhe sinjale "kontradiktore" u dërgohen të gjitha palëve.

"Ne kemi një problem me Kosovën dhe natyrisht që na duhet mbështetja e Rusisë dhe Kinës, por nga ana tjetër, nuk mund të lëmë përshtypjen se nuk e dimë se ku po shkojmë dhe cilat janë përparësitë tona", tha Vujaçiq.

Vujaçiq ishte ambasadori i Republikës Federale të Jugosllavisë dhe më vonë Serbisë dhe Malit të Zi në Uashington nga 2002 në 2009.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat