Profesori amerikan tregon kush do t’i fitojë zgjedhjet të dielën: Ja kush po punon kundër Albin Kurtit

Politika

Profesori amerikan tregon kush do t’i fitojë zgjedhjet të dielën: Ja kush po punon kundër Albin Kurtit

Arbnore Zhushi Nga Arbnore Zhushi Më 11 shkurt 2021 Në ora: 18:10
Alon Ben-Meir

Profesori dhe eksperti amerikan për politikën dhe çështjet e Ballkanit në Universitetin e Nju Jorkut, Alon Ben-Meir, ka thënë se Lëvizja Vetëvendosje do të fitojë shumicën e votave në zgjedhjet e reja.

Duke folur për gazetën “Bota sot”, Ben-Meir ka thënë se populli ka aspirata për ndryshim në Kosovë.

“Bazuar në informacionin që kemi dhe duke marrë parasysh aspiratën e popullit për ndryshim, unë mendoj se Vetëvendosje mund të mbledhë shumicën e votave”, është shprehur eksperti amerikan.

Ai ka komentuar edhe për vendimin e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, e cila ia ka ndaluar Albin Kurtit kandidimin për deputet. Sipas tij, Kurti duhet të ankohet për këtë vendim.

“Unë gjithashtu besoj se Albin Kurti duhet të apelojë vendimin e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, veçanërisht për shkak se ai më parë shërbeu si kryeministër kur ende ishte e ndaluar (për shkak të dënimit me kusht me burg) të kandidonte për postin e kryeministrit”, ka thënë më tej Alon Ben-Meir.

Eksperti amerikan ka hedhur dyshime se kundër liderit të Vetëvendosjes po punojnë forca politike.

“Kam një ndjenjë se ka forca politike që po punojnë kundër tij. Në analizën përfundimtare, publiku duhet të ketë fjalën e fundit”, ka theksuar ai për “Bota sot”.

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Kosovë do të mbahen të dielën (më 14 shkurt)./BS

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat