Koalicioni i Përparim Ramës? Kë mund ta refuzojë në qeverisje

Politika

Koalicioni i Përparim Ramës? Kë mund ta refuzojë në qeverisje

Arnita Zeneli Nga Arnita Zeneli Më 1 dhjetor 2021 Në ora: 10:13
Përparim Rama

Prishtina është rikthyer sërish në qeverisjen e Lidhjes Demokratike të Kosovës, pasi kjo ia doli që në raundin e dytë të zgjedhjeve lokalepër kryetar komune që u mbajtën në nëntor ta përmbysë rezultatin paraprak, dhe të fitojë kandidati i saj, arkitekti Përparim Rama.

Rama mori 40,659 vota ose 51,07% të totalit të votave, duke lënë mbrapa kandidatin e LVV-së, Arben Vitia, i cili mori 38,958 vota apo 48,93%.

Por, LDK-ja nuk e ka fituar shumicën e ulëseve nëKuvendine Komunës së Prishtinës, i cili ka numrin më të madh të ulëseve në Kosovë, 51 anëtarë, ndërsa kjo i ka fituar vetëm 14 ulëse, dhe për të siguruar shumicën i duhen 26 deputetë lokal.

VV-ja i ka 17 ulëse, të cilën Përparim Rama ka thënë se nuk e përjashton mundësinë që të bashkëqeverisë me të apo me profesionistë që kjo parti mund t’ia ofrojë.

E treta radhitet PDK-ja me 9 ulëse, AAK-ja e katërta me 6, pasohet nga AKR me tri ulëse, ndërsa nga një ulëse e ka Lëvizja për Bashkim dhe NISMA. Ndërsa, PSD-ja që e kishte qeverinë e Prishtinës, kryetar të saj, Shpend Ahmetin, nuk e ka fituar asnjë ulëse, duke marrë goditje fatale si subjekt.

Nisur nga rezultati LDK-së, minimalisht i duhen votat e PDK-se dhe AKR-së, por ka pak gjasa që ta lë jashtë qeverisë AAK-në, pasi veçanërisht dy partitë parlamentare, besohet se e kanë mbështetur Përparim Ramën, dhe i kanë ndihmuar ta sigurojë fitoren.

Pa AAK-në, LDK-së i mjafton koalicioni me PDK-në dhe me AKR-në, eventualisht edhe me ndonjë parti të vetmuar në Kuvend, si NISMA-n apo Lëvizjen për Bashkim.

Lidhur me atë se me kë do të bëjë koalicion LDK-ja në Prishtinë, dhe si do të mund të duket qeveria e Përparim Ramës për Prishtinën, kanë folur edhe disa njohës të çështjeve politike.

“AKR-ja e pamjaftueshme”

Image
Blerim Burjani

Juristi Blerim Burjani, beson se klasa politike e AAK-së dhe PDK-ja do të bëjnë koalicion pavarësisht se kush është në qeverisje, vetëm e vetëm për të fituar privilegje.

Sipas Burjanit, LDK-ja duhet të bëjë koalicion me PDK-në dhe AKR-në.

“Kjo mbetet çështje e LDK-së, por aty janë tradicionalisht partitë që kanë bashkëpunuar me LDK-në, edhe pse të gjithabashkëpunojnë. Për këto parti politike si AAK-ja, PDK-januk ka rëndësi kush është në pushtet, veç a i merr në koalicion se tentojnëveçanërisht vetëm me fitu privilegje dhe gjëra të tjera. Këto parti njihen si korruptive në komunë, as AKR-ja nuk është aq e dobishme. Pra, këtu nuk hynë vetëm VV-ja e cila është parti e re e pa reformuar fare, pa kuadro, por me apetite të mëdha për të udhëhequr. LDK-ja ndoshta do të ishte më pozitive të bëj koalicion me PDK-në dhe AKR-në”, thotë ai.

“LDK në koalicion me PDK-AAK?”

Image
Hidajet Ahmeti

Analisti Hidajet Ahmeti vlerëson se Rama e ka të pamundur për të qeverisur pa bërë koalicion, por që nuk ka shumë mundësi për të zgjedhur.

Ai shtoi se LVV-ja nuk do të jetë pjesë e këtij koalicioni, sipas tij, LDK-ja duhet të bëjë koalicion me PDK-në apo AAK-në.

“Mendoj se kryetari i ri i Prishtinës e ka të pamundur me qeverisë pa ndonjë koalicion, ku ja garanton shumicën e thjeshtë në Kuvendin komunal. Shumë akte nënligjore kërkojnë shumicën e thjeshtë në Kuvendin komunal, por me numrat që përfaqësohet LDK-ja e ka të pumundur me i shtye këto politika përpara.

Në këtë aspekt, LDK-ja nuk ka shumë mundësi për të zgjedhur, pasi jam shumë i bindur që Lëvizja Vetëvendosje si përfaqësuesja më e madhe në Kuvendin komunal nuk do të jetë pjesë e ndonjë koalicioni qeverisës me LDK-në. LDK-së i mbetet vetëm një alternativë për t'i përfshirë në koalicion PDK-në, AAK-në dhe ndonjë minore në Kuvendin komunal. Një pjesë e drejtorëve do të jenë nga koalicionet me partitë tjera, kurse drejtorët nga LDK-ja besoj se do të jenë tëpërzgjedhurit nga strukturat e kësaj partie e jo nga kryetari Rama”, thotë Ahmeti.

Asamblistja Komunale e Komunës së Prishtinës, nga radhët e Aleancës Kosova e Re, Fiknete Bejta, ka deklaruar se Rama si kryetari i ri i Prishtinës duhet të krijoj një ekip profesional.

Image
Fiknete Bejta

Madje Bejta potencoi se ai duhet të jetë edhe i koordinuar me opozitën.

“Shpresoj në Prishtinë të kemi një model krejt të ri qeverisës, një kryetar që do të synojë t’i realizojë premtimet e dhëna gjatë fushatës, por edhe të punojë shumë për këtë. Kryetari i ri i Prishtinës, zoti Rama për t’i realizuar në masë optimale premtimet e dhëna duhet ta krijojë një ekip sa më profesional, ekip me të kaluar të pastër, si dhe të jetë i koordinuar edhe me opozitën. Pres planifikim, punë dhe jokeqpërdorim të parasë publike, si dhe respektim i të drejtave të njeriut në qasjen e shërbimeve komunale dhe meritokraci në rekrutim ose punësim”, theksoi ajo.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat