Prokuroria Speciale të hetojë qeverinë LDK-PDK/ Pse u refuzua investitori gjerman në energji!

Politika

Prokuroria Speciale të hetojë qeverinë LDK-PDK/ Pse u refuzua investitori gjerman në energji!

Arnita Zeneli Nga Arnita Zeneli Më 1 janar 2022 Në ora: 18:47
Foto ilustrim

Kosova po vazhdon prej javësh tashmë të përjetojë një nga krizat më të mëdha energjetike. Prodhimi vendor nuk i plotëson nevojat e shpenzimeve të rrymës gjatë dimrit. Ndërkohë, situata është përkeqësuar për shkak të prishjeve, që edhe po hetohen, në blloqe në Kosova dhe proshjes së turbinës në Kosova B, bllokun e dytë. Prishja në B2 madje po hetohet, paralelisht me fillimin e riparimeve. Për riparimin e saj mund të shkojnë edhe tri javë angazhim profesional.

Në ndrkohë rritja e jashtëzakonshme e çmimit të energjisë në tregun botëror, dhe në anën tjetër vendimi i ZRRE-së, që çmimi i rrymës të mos shtrenjtohet deri në muajin, prill e ka vendosur Kosovën në krizë të pashmangshme. Çmimi për megavat aktualisht në tregun ndërkombëtar, edhe pse ka rënë dukshëm është rreth 5 herë më i lartë se sa çmimi me të cilin furnizohen amvisëritë në Kosovë. Kështu që për import energjie as që bëhet fjalë. Për dy ditë festive ka ofruar energji Shqipëria, të cilën Kosova mund t’ia kthejë gjatë verës, po pa pagesë.

As vendimi i Kuvendit për shpalljen e emergjencës së energjisë nuk pritet të krijojë zgjidhje të shpejtë.

Por, në debatin e hapur, se kush janë fajtorët për krizën energjetike, çështjen me të cilën u mor edhe Kuvendi, publikut i është risjellur në kujtesë, një ofertë racionale gjermane, para 6 viteve, me të cilën Kosova në vitin që po hyjmë mund ta kishte pasur të zgjidhur çështjen e energjisë.

Cili ishte projekti gjerman që u injorua nga Qeveria, 2015

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat