Referendumi i dështuar serb në Kosovë, provokim / Kosova t’u ofrojë dyshtetësi shqiptarëve në Luginën e Preshevës

Politika

Referendumi i dështuar serb në Kosovë, provokim / Kosova t’u ofrojë dyshtetësi shqiptarëve në Luginën e Preshevës

Armirë Shaqiri Nga Armirë Shaqiri Më 20 janar 2022 Në ora: 08:05
Qeveria e Kosovës

Të shtunën që kaloi Kuvendi i Kosovës u bashkua pozitë e opozitë, me përjashtim të PDK-së, për të miratuar rezolutën kundër referendumit antikushtetues serbë në Kosovë.

Partia më e madhe opozitare PDK-ja, e kishte shprehur mbështetjen fillimisht nëpërmjet një deklarimi të kryetarit të saj, Memli Krasniqi, por të nesërmen shefi i Grupit Parlamentar, Abelard Tahiri, në emër të grupit njoftoi se ishte vendosur që të bojkotohej seanca. Seanca u bojkotua edhe nga Lista serbe.

Vendosmëria

Rezoluta për të ndaluar referendumin antikushtetues kaloi me 76 vota për, dhe një abstenim, të atyre deputetëve që morën pjesë në votim.

Reagimi i vendosur i institucioneve u përcoll edhe me konfiskimin e materialit zgjedhor në kufirin me Kosovën në Merdare, ndërsa njësitë speciale u nisën drejt pikave kufitare veriore. Po ashtu pati shtim të kontrolleve dhe reagim të policisë në qytetet me shumicë serbe, ndërsa në Klinë policia ndërhyri për të mos lejuar hapjen e një qendre të votimit.

Këto reagime të institucioneve të Kosovës e shtyri Serbinë që të deklarohej se tërhiqej nga mbajtja e referendumit në Kosovë.

Në asnjë shtet të konsoliduar në botë nuk lejohet që një shtet tjetër të mbajë zgjedhje, e lëre më që të votojë për referendum.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat