16 vjet pa Presidentin Rugova: Ai që harron Babanë e pavarësisë do të mallkohet nga populli

Politika

16 vjet pa Presidentin Rugova: Ai që harron Babanë e pavarësisë do të mallkohet nga populli

Hava Orana Xhukolli Nga Hava Orana Xhukolli Më 21 janar 2022 Në ora: 07:59
Presidenti historik, Ibrahim Rugova

Po bëhen 16 vjet që nga vdekja e Presidentit historik të Kosovës, Ibrahim Rugova. Pikërisht më 21 janar 2006, ndërroi jetë Presidenti Rugova, i cili u varros me homazhe dhe nderime të larta shtetërore dhe ushtarake.

16 vite pas vdekjes së Rugovës, bashkëpunëtorët të tij dhe njohës të filozofisë politike dhe të veprimit të tij, e vlerësojnë veprën dhe jetën e tij, duke e quajtur si Presidenti historik i Kosovës, arkitekti i Pavarësisë.

Kështu një nga njerëzit më të afërt të tij, që ishte në ҫdo hap me Presidentin Rugova deri në ditët e para të pas luftës, Adnan Merovci në një rrëfim ekskluziv për ‘Bota sot’ ka folur në këtë përvjetor të vdekjes së Presidentit, duke sjellë edhe projektet që i kishin mbetur në gjysmë.

Merovci: Kryeprojekti i Presidentit RUGOVA ishte pavarësia e Kosovës

Merovci thotë se ndër projektet e para që donte të realizonte President Rugova, ishte Pavarësia e Kosovës, të cilën e arriti edhepse nuk e priti fizikisht ‘njohjen formale’. Gjithashtu, Merovci ka numëruar edhe projektet tjera që kanë mbetur pa u kryer nga Presidenti.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat