Ish-ambasadori holandez: Ky shtet është përgjegjës pse s’ka viza, Kosovës do t’i duhet shumë punë përballë tij

Politika

Ish-ambasadori holandez: Ky shtet është përgjegjës pse s’ka viza, Kosovës do t’i duhet shumë punë përballë tij

Nga: A.ZH Më: 28 qershor 2022 Në ora: 20:03
Robert Bosch

Ish-ambasadori i Holandës në Kosovë Robert Bosch, ka thënë se Franca është përgjegjëse se pse çështja e liberalizimit të vizave për Kosovën, nuk u diskutua në Samitin e Bashkimit Evropian, të mbajtur javën e kaluar në Bruksel.

Në një prononcim për gazetën “Bota sot”, ish-ambasadori Bosch ka thënë se Kosovës i duhet shumë punë për ta bindur Parisin, për të hequr regjimin e vizave. Megjithatë, sipas tij, mund të jetë më e lehtë pas formimit të qeverisë së re atje.

“Pikërisht në takimin me gjashtë vendet ballkanike u diskutua për këtë. Nuk u fut në rend dite dhe Franca si kryesuese është përgjegjëse. Pra, duket se ka vërtet punë përballë Parisit. Ndoshta pasi të formohet qeveria e re atje, mund të jetë më e lehtë, por zgjerimi nuk është i popullarizuar në Francë, kështu që duhet kuptuar tani se liria e vizave nuk është e barabartë me zgjerimin”, ka deklaruar Bosch.

Ai më tej përmend faktin që Amerika e Jugut fitoi liberalizimin e vizave pa kusht të luftimit të korrupsionit, derisa Kosova e shkatërruar nga Serbia, rindërtoi vendin dhe nuk mori lirinë e lëvizjes.

Image
Foto ilustrim

 

“E gjithë Amerika e Jugut mori lirinë e vizave pa u kërkuar atyre të largohen nga korrupsioni . Pra, pse të mos jetë kështu edhe me vendin e fundit në Ballkan? Kosova ka vuajtur aq shumë në vitin 1999 dhe ka arritur ta rindërtojë vendin, madje duke u penguar në të gjitha mënyrat nga Serbia, e cila ishte përgjegjëse për shkatërrimin e madh në Kosovë”, ka thënë Robert Bosch për “Bota sot”.

Ai thekson se lidhur me veprimet e diplomacisë franceze, ekziston një kauzë e fortë e politikës lokale.

“Diplomacia franceze është jo shumë publike dhe është e heshtur. Gjithsesi, unë nuk jam specialist i politikave franceze, por mendoj se ka një kauzë të fortë të politikës lokale”, ka shtuar ish-ambasadori.

Image
Samiti i BE-së i mbajtur të enjten në Bruksel

 

Se Franca është shteti që po bllokon liberalizimin e vizave, e ka thënë edhe raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian Viola von Cramon. Ajo ka akuzuar ministrin e Brendshëm francez Gerald Darmanin, se është njeriu që nuk po e lë të ecë përpara heqjen e regjimit të vizave për qytetarët e Kosovës.

“Problemi nuk është ai (Macron) dhe këshilltarët e tij, por ministri i Brendshëm. E vështirë”, i është përgjigjur Von Cramon, gazetares gjermane Francizka Tschinderle, pas përfundimit të Samitit të Bashkimit Evropian, që u mbajt të enjten në Bruksel.

Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret për liberalizimin e vizave dhe këtë e ka konfirmuar Komisioni Evropian që nga viti 2018./Botasot

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat