Pse u shtuan vizitat në Hagë? A ju ndihmojnë të burgosurve apo është presion ndaj Gjykatës Speciale?

Politika

Pse u shtuan vizitat në Hagë? A ju ndihmojnë të burgosurve apo është presion ndaj Gjykatës Speciale?

Nga: A.SH Më: 29 qershor 2022 Në ora: 22:26
Foto ilustrim

Kohën e fundit janë shtuar vizita në Hagë, ku po mbahen në burg ish-krerët e UÇK-së, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi, Rexhep Selimi e të tjerë.

Analisti politk, Skënder Mulliqi në një pronononcim për “Bota sot” ka komentuar vizitat e politikanëve në Hagë.

Ai thotë se këto vizita nuk është që i ndihmojnë shumë ish-krerët e UÇK-së atje, duke shtuar vizitat mund të kuptohen se presion ndaj Gjyatës Speciale.

“Vizitat e fundit në Hagë të disa zyrtarëve të lartë të PDK, vizita e Albulena Haxhiut e cila nuk u pritë nga Thaçi dhe Veseli, dhe vizita e fundit e kryeparlamentarit, Glauk Konjufca u komentuan në mënyra të ndryshme, jo fortë me lavdata. Vizitat e karakterit institucional dallojnë nga vizitat tjera. Nëse jemi për funksionim të shtetit ligjor, atëherë vizitat e tilla nuk i ndihmojnë ish krerët e UÇK-së në Hagë, përkundrazi mund të kuptohen si presion mbi Gjykatën Speciale, të cilën e votuam vetë në Kuvend”, thotë ai.

Sipas tij, vizita e Ramës dhe më pastaj edhe e Shqiprim Arifit është më shumë për protagonizëm poliitk.

“Për të vizituar të arrestuarit e Gjykatës Speciale shkuan edhe kryetari i Preshevës dhe kryeministri Edi Rama, i cili pas vizitës atje, ka lëshuar deklarata, të cilat u komentuan si presion ndaj kësaj gjykate dhe si tentim zhbërje që është e pamundur. Rama disa herë u thirr në raportin e rremë te zviceranit Dick Marti, mbi të cilin raport edhe u ngrit akatakuza ndaj ish presidentit Hashim Thaçi, raport i cili bën fjalë gjoja për transplantim të organeve të jo serbëve në Shtëpinë e Verdhë në Burrel të Shqipërisë gjatë luftës. Ky reagim i Edi Ramës zor është tash të zhbëhet. Rama më shume i bëri këto deklarime të cilat ngjajnë në paternalizëm dhe protagonizem politik”, thekson ai.

Në fund, shprehet se gjitha këto vizita kanë ndikuar te familjet e viktimave, të cilat po lihen anash nga shteti.

“Vizitat jusitifikohen kur bëhen nga famijlarët e të burgosurëve në Hagë. Këto vizita kanë ndikuar bukur negativisht tek familjarët e viktimave të pas luftës, të cilët po ndihen të braktisur nga institucionet e Kosovës. Te ata po krijohet sërish përshtypja e arsyeshme se nuk po interesohet kush për ta. Vizitat e tilla po lënë shije të keqe, edhe për kritere jo të barabarta qytetare nga institucionet relevante të shtetit. Praktikat e vjetra të cilat Kosovën e prunë në deregje të keqe politikisht dhe veçmas ekonomikisht, duhen të flakën, se për ata edhe klasa e re politike mori votëbësimin qytetarë në zgjedhjet e fundit nacionale, e që ka filliar ngapak ky besim të luhatet”, përfundon analisti.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat