Dialogu Kosovë –Serbi/ Kërkohet përkushtim në koordinim me SHBA-të dhe BE-në

Politika

Dialogu Kosovë –Serbi/ Kërkohet përkushtim në koordinim me SHBA-të dhe BE-në

Nga: M.H. Më: 5 korrik 2022 Në ora: 14:53
Albin Kurti dhe Aleksandër Vuçiq

Kosova dhe Shqipëria nuk kanë arritur ende një marrëveshje, kjo për shkak se Vuçiq nuk po pranon kushtet që kryeministri Kurti i ka vënë.

Ani pse dialogu mes dy vendeve po vazhdon një marrëveshje për normalizim të raporteve duket larg të ndodhë.

Së fundmi nga krerët ndërkombëtarë dhe të vendit është paralajmëruar një takim I radhës, mirëpo se sa mund të sjellë marrëveshje nuk dihet.

Në lidhje me këtë temë në një bashkëbisedim me “Bota sot”, ka folur sekretari i përgjithshëm i AKR-së, Vesel Makolli.

Ai thekson që duhet të jemi në kordinim me miqët tanë ndërkombëtar.

Kur kemi të bëjmë me interesat jetike të shteti të Kosovës, e një ndër to është dialogu me Serbinë, duhet të jemi në koordinim të plotë me miqët tanë ndërkombëtar, duke kërkuar që mbështetës kryesor të jenë SHBA-at”, u shpreh ai.

Më tej ai thekson që SHBA po kërkon sa më shpejt një marrëveshje për njohje reciproke por që politika jonë e jashtme duhet të ketë dakordancë maksimale me SHBA-an, pa i lëne anash fuqitë evropiane të BE.

“Në këtë rast kur SHBA-at janë për arritjen sa më të shpejt të marrëveshjes e cila parasheh njohje reciproke dhe i hapë rrugët për anëtarësim të shtetit të Kosovës në KB dhe në organizatat e tjera relevante botërore, faktori politik kosovar duhet të jetë unik me qëndrimet e veta për zgjidhjen e kësaj çështjeje jetike për vendin.

Politika jonë e jashtme duhet të ketë dakordancë maksimale me SHBA-an, pa i lëne anash fuqitë evropiane të BE”, përfundoi Makolli për “Bota sot”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat