Haradinaj po e futë Kosovën në Izolim diplomatik - Bota Sot
Haradinaj po e futë Kosovën në Izolim diplomatik

Politika

Haradinaj po e futë Kosovën në Izolim diplomatik

Albulena Jahaj Nga Albulena Jahaj Më 17 tetor 2017 Në ora: 19:07
Ramush Haradinaj

“Stërzgjatja e problemeve të brendshme, krijimi i një ekzekutivi të brishtë dhe gati paralizimi i qëllimshëm i punës së Kuvendit të Kosovës, po bën që ky izolim diplomatik të jetë i paadresueshëm. Opinioni publik në Kosovë ka arsye reale të shqetësohet për izolimin që po ia bën vendit kjo garniturë politike me apo pa qëllim. Së fundi, duket se ka edhe një nervozizëm karshi faktorit ndërkombëtarë, por në fakt rregullat janë të qarta, Kosova duhet të dëshmojë se është në gjendje të funksionojë si shtet i së drejtës duke e deklanizuar së pari skenën e saj politike e më tutje edhe segmente si ai i drejtësisë” ka thënë Tahiri”.

Mospjesëmarrja e kryeministrit Ramush Haradinaj në Samitin e Shkupit është parë si gabim i pa tolerueshëm dhe veprim i cili Kosovën po e fut në izolim diplomatik.

Sipas analistëve, Haradinaj nuk ka marrë pjesë në Samitin e Shkupit për shkak që aty, ka qenë pjesëmarrës edhe kryeministri nga Mali i zi Dusko Markovic, me të cilin Kosova e ka ende të pazgjidhur çështjen e Demarkacionit.

Mirëpo, në lidhje më ketë Qeveria e Kosovës me anë të një komunikate për medie ka thënë se arsyeja e mospjesëmarrjes së Haradinajt të hënë në Samitin e Shkupit, ishte agjenda e paracaktuar në Kosovë.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, për shkak të agjendës së paracaktuar në Kosovë, nuk do të mund të marrë pjesë në Samitin 100, në Shkup, të hënën, ku pritet të marrin pjesë, përveç shumë afaristëve nga Evropa Juglindore, edhe kryeministra të vendeve të Ballkanit Perëndimor.

(Tekstin e plotë mund ta lexoni të Mërkurën në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot”)

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
    test