Përplasja mes SHBA-ve dhe Rusisë për Kosovën - Bota Sot
Përplasja mes SHBA-ve dhe Rusisë për Kosovën

Politika

E enjte, 18 tetor 2018

Përplasja mes SHBA-ve dhe Rusisë për Kosovën

Më: 7 dhjetor 2017 Në ora: 08:56
Vladimir Putin dhe Donald Trump

Ambasada Ruse në Kanada ka reaguar pas vizitës se presidentit të Kosovës Hashim Thaçi në Kanada, me një njoftim ku thuhet se, “Pas vizitës së fundit të Z. Thaçit në Ottawa dhe komenteve të tij anti-ruse për median kanadeze, ne do të dëshironim të shfrytëzojmë rastin për t’i kujtuar të gjithëve se Kosova është Serbi”.

Por i menjëhershëm ka qenë reagim amerikan, përmes një deklarate të Komiteti i Punëve të Jashtme të Kongresit amerikan, që ka theksuar se, “Ne do të dëshironim të shfrytëzojmë këtë mundësi për t’i kujtuar të gjithëve se Kosova është e pavarur dhe Krimea është Ukrainë”

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, në kuadër të qëndrimit në Kanada, vizitoi bazën ushtarake të forcave kanadeze “Halifax” në të cilën në vitin 1999 janë pritur qindra refugjatë nga Kosova, disa nga të cilët i takoi Presidenti Thaçi.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test