“Plumbat qorr”, do ta shkarkojnë Dardan Gashin nga posti i zv/Kryeministrit - Bota Sot
“Plumbat qorr”, do ta shkarkojnë Dardan Gashin nga posti i zv/Kryeministrit

Politika

E enjte, 18 tetor 2018

“Plumbat qorr”, do ta shkarkojnë Dardan Gashin nga posti i zv/Kryeministrit

Diana Bunjaku Nga Diana Bunjaku Më 7 dhjetor 2017 Në ora: 20:02
Dardan Gashi

Lidhja Demokratike e Kosovës, gjegjësisht shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së Avdullah Hoti ka kërkuar shkarkimin e menjëhershëm të zëvendëskryeministrit, njëherësh edhe ministrit të Diasporës Dardan Gashi, pasi ky i fundit kishte gjuajtur me armë zjarri në odën e Fatmir Limajt, ku po festohej lirimi i tij nga akuzat për korrupsion.

LDK kërkon shkarkimin e menjëhershëm të zëvendëskryeministrit Dardan Gashi

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së Avdullah Hoti po ashtu në një konferencë për media ka njoftuar se GP i LDK-së ka dorëzuar  në Kuvend kërkesën për interpelancë me kryeministrin Ramush Haradinaj, lidhur me gjuajtjen me armë si dhe sjelljen e pahijshme të zyrtarëve të lartë të Qeverisë, përkatësisht zëvendëskryeministrit dhe ministrit  të diasporës, Dardan Gashi.

“Ne vlerësojmë se ajo sjellje bie ndesh me kodin penal të Republikës së Kosovës për armbajtës pa leje për rrezikim të sigurisë publike, por mbi të gjitha bie ndesh me etikën e lartë që duhet të kenë zyrtarët e institucioneve... Ne kërkojmë interpelancë të kryeministrit të diskutojmë se si mundet një zyrtar i lartë të sillet kështu dhe e dyta do të kërkojmë që Kuvendi i Kosovës të votojë për shkarkimin e menjëhershëm  të zëvendëskryeministrit dhe ministrit të diasporës, z Dardan Gashi’, ka thënë  Hoti.

(Tekstin e plotë mund ta lexoni të Premten në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot”)

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test