Dështimi i Qeverisë Haradinaj në miratimin e buxhetit - Bota Sot
Dështimi i Qeverisë Haradinaj në miratimin e buxhetit

Politika

E premte, 19 tetor 2018

Dështimi i Qeverisë Haradinaj në miratimin e buxhetit

Arben Sylejmani Nga Arben Sylejmani Më 7 dhjetor 2017 Në ora: 21:43
Seanca e Kuvendit

Deputetët e Partisë Demokratike të Kosovës dhe ata të partive opozitare, në seancën e 10 majit të këtij viti, votuan rrëzimin e Qeverisë Mustafa me arsyetimin se kryeministri nuk kishte guxim për të marrë vendime për çështje të mëdha të vendit, siç ishte Marrëveshja për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi.

E si njeri i guximshëm për të marrë vendime të rëndësishme u pa lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj për shkak të cilësive të tij individuale.

Kështu që kjo logjikë solli në pushtet një qeveri me njerëz të “krahut të luftës”, me shpresën se këta njerëz do të kenë guxim për t’i dhënë një epilog çështjeve madhore.

Por, dështimi i miratimit të Projektligjit për buxhetin në seancën e djeshme për shkak se ekzekutivi nuk arriti t’i siguroi 61 vota për kuorum tregoi pikërisht të kundërtën. Tregoi se vendi nuk qeveriset me logjikën e guximit dhe të forcës, por me logjikën e bashkëpunimit me partitë opozitare.

Përpos saj, dështimi i buxhetit tregoi se qeveria Haradinaj nuk e ka as mbështetjen e deputetëve të partive në pushtet për buxhetin, dhe rrjedhimisht qysh mbrëmë kryeministri do duhej të jepte dorëheqje.

(Tekstin e plotë mund ta lexoni të Premten në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot”)

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test