Eksperti i sigurisë tregon rrezikun që e pret Kosovën në rast të shfuqizimit të Speciales - Bota Sot
Eksperti i sigurisë tregon rrezikun që e pret Kosovën në rast të shfuqizimit të Speciales

Politika

E martë, 16 tetor 2018

Eksperti i sigurisë tregon rrezikun që e pret Kosovën në rast të shfuqizimit të Speciales

Arbnore Zhushi Nga Arbnore Zhushi Më 12 janar 2018 Në ora: 19:23
Gjykata Speciale

Tentimi i 43 deputetëve të Kuvendit të Kosovës për të shfuqizuar Ligjin për Gjykatën Speciale, është bërë temë edhe në mediat e huaja. Kështu EU Observer, një medium të pavarur që mbulon zhvillimet brenda Bashkimit Evropian, ka publikuar një artikull, i cili i jep hapësirë zhvillimeve politike në vend për Gjykatën Speciale.

Sipas këtij mediumi, i cili citon mediat ballkanike, dy ish-komandantë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ka shumë mundësi të përballën me këtë gjykatë.

Bëhet fjalë për presidentin Hashim Thaçi dhe deputetin e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Daut Haradinaj, të cilët kanë kundërshtuar Gjykatën Speciale.

“Daut Haradinaj dhe Thaçi, të dy ish-komandantë të UÇK-së, ka shumë mundësi të ballafaqohen me raste në Institucionin Gjyqësor të Zhvendosur të Specializuar të Kosovës”, ka shkruar EU Observer, duke theksuar se me kundërshtimet që po i bëhen Gjykatës, po rrezikohet e ardhmja evropiane e Kosovës.

E spekulimet për arrestimet e mundshme të ish-figurave të larta të UÇK-së nga Specialja, kanë nxitur zërat të cilët thonë se ato mund të shkaktojnë trazira në vend.

Këtë e kanë pohuar edhe njohës të çështjeve të sigurisë, sipas së cilëve Kosova do të përballet me pasoja të mëdha, në rast se për këtë çështje, duhet të intervenojë edhe KFOR-i.

Duke folur në lidhje me këtë çështje, eksperti i sigurisë Fadil Kajtazi, ka thënë se ka një zymtësi të strukturave shtetërore që merren me siguri.

Ai këtu ka përmendur edhe rastet, në të cilat, sipas tij, shteti ka dështuar funksionimin.

(Tekstin e plotë mund ta lexoni të Shtunën dhe të Dielën në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot”)

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test