Vetëvendosje e vendosur në zbardhjen e rastit të Astrit Deharit - Bota Sot
Vetëvendosje e vendosur në zbardhjen e rastit të Astrit Deharit

Politika

E hënë, 22 tetor 2018

Vetëvendosje e vendosur në zbardhjen e rastit të Astrit Deharit

Drilon Rrahmani Nga Drilon Rrahmani Më 12 janar 2018 Në ora: 19:32
Astrit Dehari

Lëvizja Vetëvendosje, po ballafaqohet me krizën më të madhe partiake që nga formimi, ku përçarjet e para brenda kësaj partie, po përfundojnë me dorëheqje të njëpasnjëshme të deputetëve dhe aktivistëve të ndarë në dy grupe, gjë që po e dëshmojnë që kjo parti duhet t’ia fillojë nga zero rimëkëmbjen e saj si parti që të renditet në mesin e partive të rangut të lartë politik.

Mirëpo, vëmendja e madhe nga publiku dhe nga vetë anëtarët e kësaj partie rreth këtyre zhvillimeve të fundit, nuk mund ta lënë anash asnjëherë vdekjen e ish-aktivistit të kësaj partie, Astrit Dehari, e cila ende nuk është zgjidhur nga organet e drejtësisë, pasi dyshimet e mëdha janë që Astrit Deharin ta ketë vrarë dikush, e jo që ai ka bërë vetëvrasje.

Valdrin Ahmeti tronditë me deklaratën e tij

Aktivisti i Vetëvendosjes, Valdrin Ahmeti, në një shkrim të tij të publikuar para pak ditësh, tregon bisedën e tij me Dardan Molliqaj pas vdekjes së Astritit, ku thotë se Molliqaj këmbëngulte që Astriti kishte bërë vetëvrasje dhe jo ta ketë vrarë dikush, gjë që supozohet nga të gjithë si vdekje e dyshimtë.

Por kështu nuk mendojnë deputetë të Vetëvendosjes, analist politik dhe përfaqësuesi juridik i familjes Dehari, Tomë Gashi, të cilët thonë se rasti i vdekjes së Astrit Deharit nuk do të harrohet asnjëherë pa marrë parasysh se çfarë zhvillimesh ndodhin brenda Lëvizjes Vetëvendosje.

Deputetja e Vetëvendosjes, e cila ka dhënë dorëheqje nga kjo parti, Shqipe Pantina, duke folur rreth kësaj çështje për gazetën “Bota Sot”,  thotë se rasti i Astritit nuk mund të harrohet asnjëherë.

(Tekstin e plotë mund ta lexoni të Shtunën dhe të Dielën në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot”)

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test