Serbia integrohet, Kosova izolohet - Bota Sot
Serbia integrohet, Kosova izolohet

Politika

E diel, 21 tetor 2018

Serbia integrohet, Kosova izolohet

Arben Sylejmani Nga Arben Sylejmani Më 8 shkurt 2018 Në ora: 20:16
Ilustrim

Miratimi i Strategjisë së Integrimit të Ballkanit Perëndimor në BE nga ana e Komisionit Evropian tregon se Kosova gjendet mbrapa shteteve të rajonit sa i përket rrugëtimit të saj për tu anëtarësuar në familjen evropiane.

Madje, për dallim nga Serbia dhe Mali i Zi, që ato mund të integrohet në Unionin Evropian në vitin 2015, nëse i plotësojnë kushtet e caktuara, në këtë strategji për Kosovën thuhet se ajo e ka rastin për përparim të qëndrueshëm për implementim të Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit.

Por, pyetja që duhet shtruar këtu është se si ia doli Serbia aq shpejt të përparoj në rrugën e saj drejt integrimit në BE, pas një izolimi të plotë ndërkombëtar për shkak të krimeve që regjimi i Millosheviqit i bëri ndaj shqiptarëve dhe luftërave të tjera në ish-Jugosllavi.

Nga ana tjetër, Kosova të mbes aq prapa shteteve fqinje në realizimin e reformave që i kërkon Brukseli, përkundër përkrahjes së pakushte të shteteve perëndimore për të ndërtuar një shtet ligjor dhe demokratik.

Përkrahja e pa kusht e miqve ndërkombëtar nuk dha sukseset e pritura për shkak të politikanëve tanë të papërgjegjshëm, të cilët për interesa personale sakrifikuan ndërtimin e një shteti funksional.

(Tekstin e plotë mund ta lexoni të Premten në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot”)

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test