“Historia e ka derën e ngushtë për njerëz si Hashim Thaçi” - Bota Sot
“Historia e ka derën e ngushtë për njerëz si Hashim Thaçi”

Politika

E diel, 21 tetor 2018

“Historia e ka derën e ngushtë për njerëz si Hashim Thaçi”

Drilon Rrahmani Nga Drilon Rrahmani Më 13 shkurt 2018 Në ora: 15:55
Hashim Thaçi duke lexuar deklaratën e pavarësisë

Të shtunën bëhen një dekadë nga pavarësia e Kosovës, dekadë kjo që le shumë për tu dëshiruar në aspektin e zhvillimit të shtetit.

Hashim Thaçi, ish-kryeministër kur u shpall pavarësia në vitin 2008, premtoi shumë në atë kohë, por pothuajse të gjitha premtimet e tij nuk u realizuan.

Kosova si shtet qe 10 vite, i mungojnë ushtria e saj, liberalizimi i vizave, integriteti Evropian, ndërsa në anën tjetër, gjërat negative i ka të tepruara si korrupsioni, arsimimi jo i mirë, e shumë gjëra të tjera që po e pengojnë Kosovën në zhvillimet që qojnë në një të ardhme më të mirë.

Thaçi përveç premtimeve boshe, ai shkeli edhe rregulloren e Kuvendit që në momentet e para të pavarësisë, pasi që lexoi deklaratën e pavarësisë që nuk i takonte atij ta lexonte, e atë gjë duhej ta bënte ish kryetari i Kuvendit të Kosovës në atë kohë, Jakup Krasniqi.

Publicisti i njohur Rexhep Shahu, në një prononcim për “Bota sot” ka thënë se Thaçi me leximin e deklaratës së pavarësisë, tentoi t’i marrë meritat e të hyjë në histori të vendit si njeri që e shpalli pavarësinë e Kosovës.

Image
Rexhep Shahu

“Hashim Thaçi patjetër qe nuk i takonte ta lexonte atë deklaratë, patjetër qe ai ka tentuar t’i marrë meritat e të tjerëve duke dashtë të hyjë në histori me zor si kalorës”, theksoi Shahu.

Mirëpo sipas Shahut, historia e ka derën shumë të ngushtë që t’i zë njerëzit kaq të “mëdhenj” si Hashim Thaçi.

“Mirëpo historia e ka derën shumë të ngushtë dhe vështirë t’i zë ajo derë njerëz kaq të “mëdhenj” sa Hashim Thaçi. Thaçi me atë deklaratë ka dashtë të bëhet pronar i lirisë dhe pavarësisë së Kosovës. Me leximin e deklaratës ai e shkroi emrin ne histori por gjithmonë kur flitet për Thaçin në histori do të thuhet “... por”,”, ka thënë publicisti Shahu për “Bota sot”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test