Thaçi: E pranuam Specialen me gjysmë zemre - Bota Sot
Thaçi: E pranuam Specialen me gjysmë zemre

Politika

E premte, 16 nëntor 2018

Thaçi: E pranuam Specialen me gjysmë zemre

Më: 14 shkurt 2018 Në ora: 16:07
Hashim Thaçi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi e ka quajtur gjykatën ndërkombëtare për krime lufte me juridiksion mbi të dyshuarit potencial kosovarë si një “padrejtësi historike”, duke shtuar se Qeveria e pranoi atë me gjysmë zemre si “çmim për lirinë e saj”.

Në një intervistë për “The Associated Press” në prag të dhjetëvjetorit të shpalljes së pavarësisë, ai ka kritikuar gjykatën me seli në Hagë të Holandës, me ç`rast e ka krahasuar atë me krijimin e një gjykate për të gjykuar hebrenjtë të persekutuar nga nazistët në Luftën e Dytë Botërore

“Kosova zhvilloi një luftë mbrojtëse për ekzistencë si komb dhe nuk ka sulmuar askënd”, tha ai.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test