Avullohen 43 nënshkrimet e deputetëve për Specialen - Bota Sot
Avullohen 43 nënshkrimet e deputetëve për Specialen

Politika

E mërkurë, 21 nëntor 2018

Avullohen 43 nënshkrimet e deputetëve për Specialen

Gresa Bajraktari Nga Gresa Bajraktari Më 14 shkurt 2018 Në ora: 20:48
Foto ilustrim

Më herët kryeministri kishte thënë se do të ndiqen procedurat për këtë iniciativë, por Zyra për Komunikim e Kryeministrit nuk ka kthyer përgjigjet në pyetjet e gazetës “Bota sot”, se si do të veprohet më tutje.

Iniciativa e 43 deputetëve të Kuvendit të Kosovës drejtuar Kuvendit, për të shfuqizuar Ligjin për Dhomat e Specializuara, tashmë ka mbetur në qeveri.

Kjo iniciativë ishte në Kuvend, por që Kuvendi ia procedoi Qeverisë, e cila nuk dihet se çka do të bëjë me të.

Më herët kryeministri kishte thënë se do të ndiqen procedurat për këtë iniciativë, por Zyra për Komunikim e Kryeministrit nuk ka kthyer përgjigjet në pyetjet e gazetës “Bota sot”, se si do të veprohet më tutje.

Në anën tjetër, kryetari i Kuvendit Kadri Veseli qysh më herët ka deklaruar se shfuqizimi i ligjit për Specialen nuk do të bëhet, e kundër kësaj iniciative është shprehur edhe presidenti i vendit, Hashim Thaçi, i cili ka thënë se është qëndrim shtetëror që të mos shfuqizohet Specialja.

Ndërsa, nga OVL e UÇK-së kanë thënë se nëse iniciativa sillet në Kuvend, do të marrë votat e nevojshme të deputetëve.

Ndërsa, analistët kanë dhënë mendimet e tyre për këtë çështje.

Njohësi i zhvillimeve politike Arbër Gashi vlerëson se Specialja nuk mund të shfuqizohet ashtu siç dëshirojnë krerët e shtetit, derisa kontribuues në formimin e saj e sheh Thaçin, Veselin dhe PDK-në.

“Gjykata Speciale nuk mund të shfuqizohet ashtu siç e dëshirojnë drejtuesit aktual të institucioneve tona shtetërore. Ajo, si dhomë e veçantë e krijuar me marrëveshje ndërkombëtare do t'i shërbejë interesit për të cilin është themeluar dhe siç e dimë të gjithë, në këtë proces kontributin më të madh e kanë dhënë Hashim Thaçi, Kadri Veseli, si dhe PDK-ja si subjekt politik”, është shprehur ai.

(Tekstin e plotë mund ta lexoni të Enjten në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot”)

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test