Abazi tregon dështimin më të madh të Kosovës - Bota Sot
Abazi tregon dështimin më të madh të Kosovës

Politika

E martë, 20 nëntor 2018

Abazi tregon dështimin më të madh të Kosovës

Gresa Bajraktari Nga Gresa Bajraktari Më 14 shkurt 2018 Në ora: 21:59
Haki Abazi

Kosova është në prag të festimit të përvjetorit të dhjetë të pavarësisë së saj si shtet i pavarur dhe sovran.

E ky përvjetor, e gjen Kosovën me suksese dhe probleme e çështje që ende nuk janë zgjidhur.

E për gazetën “Bota sot”, njohësi i zhvillimeve politike në vend, Haki Abazi, ka treguar se cilat janë dështimet për këtë 10 vjetor të pavarësisë.

Sipas tij, dështimi më i madh në vend është mos vendosja e sistemit të drejtësisë së pavarur.

“Dështimi më i madh në Kosovë është mos vendosja e sistemit të drejtësisë së pavarur që ka efektuar të gjithë sektorët e më së shumti çështjen  e mungesës së transparencës dhe llogaridhënies në qeverisje por gjithashtu edhe çështjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit gjë që ka zvogëluar kredibilitetin e shteti. Dështimet në integrime evropiane, mostransformimi i FSK-së në ushtri, mungesa e drejtës për lëvizje të lirë si qytetarë të vetëm të Evropës kontinentale dhe mungesa e investimeve direkte ka bërë që shtetësia dhe pavarësia meritore e shtetit të Kosovës të jetë e keqpërdorur për interesa të një grupi të vogël”, është shprehur ai.

Sipas Abazit, pavarësia duhet të festohet, pasi dështimet mund të ngadalësojnë proceset por jo progresin dhe të drejtën e qytetarëve për të gëzuar shtetin e pavarur.

“Festimi i aktit të shpalljes së pavarësisë dhe ditës është gjë e mirë dhe domosdoshme, politikanët shkojnë dhe vijnë, dështimet ngadalësojnë ecjen por në asnjë mënyrë nuk mund ta ndalojnë progresin dhe të drejtën e qytetarëve për të jetuar në një vend të pavarur dhe sovran”, ka deklaruar Haki Abazi për “Bota sot”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test