Mbi 2 vite mashtrim - Bota Sot
Mbi 2 vite mashtrim

Politika

Mbi 2 vite mashtrim

Mimozë Lakna Nga Mimozë Lakna Më 21 shkurt 2018 Në ora: 22:13
Ilustrim

Më në fund, çështja e Demarkacionit të Kufirit me Malin e Zi do të ketë një epilog. Një epilog, i cili një vit më parë ishte i vështirë edhe të mendohej.  Kryeministri Ramush Haradinaj, u dorëzua në kauzën e tij më të madhe. Marrëveshja aq shumë e kundërshtuar nga ana e tij, tashmë do të votohet e njëjta, pa asnjë ndryshim. Një aneks-dokument do të jetë pjesë e saj, por sipas juristëve nuk do të ketë efekt. Ky aneks, i është shtuar versionit të Murat Mehës, ndaj të cilit, Ramush Haradinaj, kishte shfryrë dufin, në vazhdimësi duke  e akuzuar se po i falë tokë Malit të Zi.

Në mesin e dokumenteve, që u janë sjellë deputetëve për votimin e Demarkacionit, është edhe raporti i Komisionit të emëruar nga Ramush Haradinaj, me në krye prof. Shpejtim Bulliqin.  

Por, kjo nuk do të merret parasysh, duke qenë se deri te procedimi i marrëveshjes në Kuvend, erdhi pas marrëveshjes ndërmjet Presidentit të Kosovës dhe atij të Malit të Zi. Ky, nuk është asgjë më shumë se sa një kamuflim i asaj që do të votojnë deputetët.

Kështu, puna e Komisionit me Kryetar Shpejtim Bulliqin, mund të thuhet se shkoi huq.

(Tekstin e plotë mund ta lexoni të Enjten në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot”)

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test