Përsëritet skenari i kaluar, Demarkacioni sjellë zgjedhje të reja - Bota Sot
Përsëritet skenari i kaluar, Demarkacioni sjellë zgjedhje të reja

Politika

Përsëritet skenari i kaluar, Demarkacioni sjellë zgjedhje të reja

Suzana Rugova Nga Suzana Rugova Më 23 shkurt 2018 Në ora: 18:55
Demarkacioni me Malin e Zi

Gjatë ditës së sotme është mbajtur vazhdimi i seancës së jashtëzakonshme për demarkacionin. Edhe kësaj radhe ka dështuar të miratohet marrëveshja për demarkacionin me Malin e Zi pasiqë kundër kësaj marrëveshje ishte Lëvizja Vetëvendosje, ndërsa në anën tjetër LDK ka kërkuar që në projektligj të përfshihet vetëm raporti i nënshkruar në vitin 2015 dhe aneks-marrëveshja e dy presidentëve, të Kosovës dhe atij të Mali të Zi, por jo edhe raporti i Komisionit Shtetëror i kryesuar nga Shpejtim Bulliqi.

Për këtë çështje eksperi i sigurisë, Hajrullah Tërnava në një prononcim për gazetën ‘Bota sot’’ se kalimi i demarkacionit do të siguronte liberalizimin e vizave.

Image
Harjullah Ternava

‘’Demarkacioni si kriter drejt rrugëtimit për liberalizimin e vizave, është si kusht ndër dy kriteret e mbetura për arritjen e atij qëllimi për liberalizim. Nëse kalon demarkacioni,  kalohet një pengesë e madhe dhe mbet vetëm edhe kriteri i luftimit të krimit të organizuar që është kriteri i fundit dhe më i rëndësishmi’’, përfundon Hajrullahu.

Tutje, eksperti thekson se koalicionin qeverisës PANA-Lista Serbe e pret një fat i brishtë po I njëjtë me atë të koalicionit të dikurshëm, PDK-LDK.

‘’Qeveria e mëparshme PDK-LDK që ishte qeverisje në esencë e qëndrueshme dhe stabile, sepse i kishin numrat stabil të qeverisjes, ra vetëm që nuk arriti t’i siguroj 2/3 e votave të asaj qeverisje për në parlament për miratimin e demarkacionit. Duke e pa këtë zvarritje, partneri qeverisës PDK në bashkëpunim me opozitarët, ndërmori mosbesimin e asaj qeverie, dhe e prishi koalicionin në shikim të parë shumë të qëndrueshëm mes tyre, dhe ra ajo qeveri. Tani kur këtë qeveri e formojnë mbi 20 parti dhe në tërësi i kanë së bashku me Listen Serbe 61 vota, shumë afër janë që nëse nuk miratohet demarkacioni që edhe kjo qeveri ta përfundojë qeverisjen e saj dhe të shkohet në zgjedhje të reja. Nëse në mbledhjet e ardhshme nuk i sigurojnë numrat për miratimin e demarkacionit, kjo qeveri sikur edhe qeveritë e mëparshme duhet të bie dhe të shkohet në zgjedhje të reja’’, përfundon Hajrullah Tërnava për ‘’Bota sot’’.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
    test