Ish zyrtari i Ministrisë së Mbrojtjes tregon pse duhet të hetohen SHIK-u dhe “Sigurimi i atdheut” - Bota Sot
Ish zyrtari i Ministrisë së Mbrojtjes tregon pse duhet të hetohen SHIK-u dhe “Sigurimi i atdheut”

Politika

Ish zyrtari i Ministrisë së Mbrojtjes tregon pse duhet të hetohen SHIK-u dhe “Sigurimi i atdheut”

Arbnore Zhushi Nga Arbnore Zhushi Më 5 mars 2018 Në ora: 15:09
Kadri Veseli dhe Skender Zogaj

Njohësi i zhvillimeve politike në vend dhe ish zyrtari i Ministrisë së Mbrojtjes, Skender Zogaj, ka thënë se Shërbimi Informativ i Kosovës, duhet të hetohet. Por, ai ka thënë se duhet të hetohet gjithashtu edhe “Sigurimi i Atdheut” dhe shërbimet e tjera informative të partive politike, pasi sipas tij, ato janë të implikuara në krime të luftës e të pas luftës.

“SHIK-u, por edhe “Sigurimi i atdheut” dhe shërbimet e tjera informative të partive politike, duhet të hetohen dhe të zbardhen veprimtaritë e tyre, sepse të gjitha së bashku janë të implikuara në krimet e luftës e të pas luftës dhe për gjendjen e krizës në të cilën është kapluar Kosova”, ka pohuar Zogaj në një prononcim për gazetën “Bota sot”.

Sipas tij, hetimi i këtyre veprimtarive, duhet të bëhet përmes detyrimit ligjor të institucioneve shtetërore, për të cilat ka thënë se janë të pafuqishme, për shkak të “kapjes nga SHIK-u”.

“Hetimi i këtyre veprimtarive nuk mund të bëhet me mbledhjen e nënshkrimeve por duhet të bëhet nëpërmjet të detyrimit ligjor të institucioneve shtetërore që të kryejnë përgjegjësitë e veta! Në rend të parë do të duhej angazhimi serioz i Ministrisë së Drejtësisë dhe i Ministrisë së Punëve të Brendshme, të cilat aktualisht, janë plotësisht të pafuqishme, sepse janë nën kapjen e SHIK-ut”, është shprehur Skender Zogaj.

Ai i ka quajtur të kota dhe të dëmshme iniciativat qytetare në këtë drejtim, duke shtuar se qytetarët nuk duhet të ushqehen me shpresa të rreme se do të demistifikohen organizatat e fshehta.

“Iniciativat qytetare, janë orvatje të kota, bile-bile të dëmshme, sepse ushqyejnë qytetarët me shpresë të rreme, të kinse do të demistifikohen organizatat e fshehta dhe duart e zeza! Pa një parlament të mirëfilltë dhe institucione ligjore, nuk ka rezultat në hetimin e veprimtarive subverzive dhe kriminale”, ka përfunduar Skender Zogaj për gazetën “Bota sot”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test