“Momentumi që i përgjigjet LDK-së” - Bota Sot
“Momentumi që i përgjigjet LDK-së”

Politika

“Momentumi që i përgjigjet LDK-së”

Diana Bunjaku Nga Diana Bunjaku Më 8 mars 2018 Në ora: 17:18
LDK

Ditë më parë kryetari i Gjilanit Lutfi Haziri ka thënë se  LDK-ja do t’i largojë nga Qeveria partnerët e pushkëve të mbledhur  nga Lidhja Demokratike e Kosovës si dhe i ka paralajmëruar subjektet tjera politike se ajo është e gatshme për t’u futur në garën e re zgjedhore dhe e fuqishme për t’i fituar ato.

Haziri ka thënë se në shënimin e 28-vjetorit të themelimit të Degës së LDK-së në Komunën e Gjilanit, kjo parti shumë shpejt do të rikthehet në krye të qeverisjes për t’ua zënë vendin PDK-së dhe AAK-së, atyre që ai i ka quajtur partnerë të pushkëve.

Duke folur rreth kësaj çështje analisti politik Hidajet Ahmeti ka thënë për “ Bota sot” se ky momentum politik më së shumti i përgjigjet LDK-së për të  shkuar në zgjedhje, jo që LDK-ja po tregon ndonjë përformancë të jashtëzakonshme si opozitë parlamentare, por shkaku i rrethanave të reja të krijuara në skenën politike të vendit.

Image
Hidajet Ahmeti

 

Ai ka thënë se LDK-ja do të mundohet me çdo kusht ta shfrytëzoj këtë momentum politik për të dal triumfuese e zgjedhjeve të ardhshme parlamentare, por me një Vetëvendosje me probleme të brendshme nuk mund të kemi mbështetje të një nisme për rrëzimin e Qeverisë Haradinaj.

“Gjykoj se nuk është mirë të jemi euforik në deklarata publike e aq më pak nga një kryetar i një komune të madhe e nënkryetar partie, çdo politikan me ndikim  në skenën politikë të  Kosovës duhet të ikë prej gjuhës  denigruese, fyese e etiketuese. Lufta politike është luftë konceptuale e jo luftë e inateve  politike të së kaluares”, ka thënë Ahmeti.

Sipas tij, Haziri duhet ta ketë të qartë se ka pak kohë që LDK-ja ka bashkë qeverisur  me një pjesë të partive që po  keq qeverisin sot.

“Haziri duhet ta ketë  të qartë që LDK-ja e tij ka bërë njeriun  mistershëm, Kadri Veselin Kryetar Kuvendi dhe njëkohësisht njeriun që i ka bërë shumë dëme këtij vendi, Hashim Thaçin  e bëri president me mandat të plotë kushtetues e ligjor. Mendoj se ky mentalitet  dhe fryme qeverisëse e mbas luftës duhet të përfundoj, duhet të vijë në pyetje një gjeneratë e re politike për nga mendësia, e cila ka vullnetin, guximin dhe përgatitjen intelektuale për t’i quar proceset përpara”, është shprehur Ahmeti.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test