Vjen reagimi i parë nga Vetëvendosje pas vendimit të Kushtetueses për rritjen e pagave - Bota Sot
Vjen reagimi i parë nga Vetëvendosje pas vendimit të Kushtetueses për rritjen e pagave

Politika

Vjen reagimi i parë nga Vetëvendosje pas vendimit të Kushtetueses për rritjen e pagave

Nebi Ajeti Nga Nebi Ajeti Më 11 qershor 2018 Në ora: 17:08
Lëvizja Vetëvendosje

Gjykata Kushtetuese ka marrë vendim që ngritja e pagave për kabinetin qeveritar nga ana e Haradinajt, nuk është në kundërshtim me Kushtetutën e Kosovës. Në këtë mënyrë është rrëzuar ankesa e deputetëve të Vetëvendosjes.

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Arbërie Nagavci, në një prononcim për “Bota sot”, ka thënë se ky vendim i gjykatës është një shembull i keq dhe bie ndesh me mendimin e Agjencisë Kundër Korrupsionit.

Image
Arberie Nagavci

“Rreth vendimit të Gjykatës Kushtetuese nuk e kam lexuar ende ,por duke e pasur parasysh vendimin e kryeministrit përveç që është jo ligjor është edhe jo etikë. Ka marr një vendim që bien ndesh, ka marrë edhe mendimin e Agjencisë Kundër Korrupsionit dhe mendoj se është një shembull i keq që gjykata e ka marr një vendim të tillë. Është e qarte se paga e kryeministrit ndikon edhe në pagën e gjygjtarëve , është normale dhe në rregull që gjyqtaret të kenë paga me të larta por kjo do të duhej të rregullohej me ligjin për paga e jo me vendime të tilla të cilat janë arbitrare dhe jashtë çdo norme etike”, ka përfunduar Nagavci.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test