Gecaj thotë se qeveria Haradinaj përbëhet nga matrapazë - Bota Sot
Gecaj thotë se qeveria Haradinaj përbëhet nga matrapazë

Politika

Gecaj thotë se qeveria Haradinaj përbëhet nga matrapazë

Drilon Rrahmani Nga Drilon Rrahmani Më 2 shtator 2018 Në ora: 11:54

Zyrtari i Lidhjes Demokratike, Bajram Gecaj, i ka thënë “Bota sot” se qeveria aktuale përbëhet nga matrapazë me qëllim të realizimit të aspiratave individuale, grupore e klanore. Ai mendon se dëshira e madhe Haradinajt për t’u bërë kryeministër dhe ajo e Thaçit për t’u bërë sundimtar autokrat, ka qenë shkas që këta të dy janë bashkuar.

“Që nga fillimi kjo qeveri, e cila për kumbarë e ka pasur Hashim Thaçin, ka qenë fund e krye qeveri matrapazësh me qëllim të realizimit të aspiratave individuale, grupore e klanore. Pra, qëllimi kryesor që në start ka qenë që të realizohet fiksimi i Ramush Haradinajt për t’u bërë kryeministër dhe aspirata e Hashim Thaçit për t’u shndërruar në sundimtar autokrat. Këto synime nuk guxojmë t’i lejojmë të thellohen, sepse pastaj e kemi të vështirë të kthehemi prapa në normalitet pa pasoja serioze për të ardhmen e këtij vendi”, është shprehur Gecaj.

Image
Bajram Gecaj

Ai këtë qeveri e quan të përkohshme që duhet të ik sa më parë, ndërsa thekson se e vetmja gjë që i lidhë këta qeveritarë, është interesi i tyre i kundërligjshëm.

“Kjo nomenklaturë, të cilën unë e quaj QPK 2 (Qeveria e Përkohshme e Kosovës), duhet të ik sa më parë, përndryshe do të hyjmë thellë e më thellë në kriza të pakthyeshme. E vetmja gjë që i lidhë këta qeveritarë, është interesi i tyre i kundërligjshëm, dhe ne kësaj duhet t’i japim fundin sa më parë”, ka theksuar Gecaj për “Bota sot”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...