Zogaj: Lufta e deklaratave mes Thaçit e Haradinajt e dëmshme, thellon krizën - Bota Sot
Zogaj: Lufta e deklaratave mes Thaçit e Haradinajt e dëmshme, thellon krizën

Politika

Zogaj: Lufta e deklaratave mes Thaçit e Haradinajt e dëmshme, thellon krizën

Nga: G.B Më: 8 tetor 2018 Në ora: 20:45
Hashim Thaçi dhe Ramush Haradinaj

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj sot deklaroi se ideja për shkëmbim territoresh ka vdekur dhe për këtë ai ka shprehur ngushëllime, me ç’rast kërkoi që në Kuvend të miratohet rezoluta e propozuar nga partitë opozitare.

Ndërsa pas kësaj deklarate, Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha se kryeministri duhet t’i korrigjojë deklaratat e tij, pasi ata që nuk korrigjohen mund të ndërrohen.

Image
Skënder Zogaj

Lidhur me këto deklarata, njohësi i çështjeve politike në vend, Skënder Zogaj, ka thënë për gazetën “Bota sot” se deklaratat e tilla janë të dëmshme dhe e thellojnë krizën politike dhe shtetërore dhe kjo është befasuese  dhe vështirë të shpjegohen.

“Në rrethanat e mospajtimeve të thella ndërmjet pozitës dhe opozitës, deklaratat kundërthënëse ndërmjet Presidentit dhe Kryeministrit, janë shumë të dëmshme sepse thellojnë krizën politike dhe shtetërore. Lufta e deklaratave ndërmjet dy udhëheqësve më të lartë të vendit, është befasuese sepse, partitë e tyre përbëjnë pozitën aktuale, e cila është shumë e brishtë dhe i duhet fare pak që të prishet dhe vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme, të cilat është duke i kërkuar opozita! Në një kësi situate, pikëpamjet e dy krerëve të shtetit, janë vështirë të shpjegohen”, ka deklaruar Zogaj për gazetën “Bota sot”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...