Analisit politik tregon se kur mund t­ë liberalizohen vizat - Bota Sot
Analisit politik tregon se kur mund t­ë liberalizohen vizat

Politika

E premte, 19 tetor 2018

Analisit politik tregon se kur mund t­ë liberalizohen vizat

Nga: N.A Më: 11 tetor 2018 Në ora: 22:52
Foto ilustruse

Analisti politik ,Ali Hertica duke komentuar ngjarjet e fundit akuale politike n­ë vend,ka th­ën­ë për gazetën “Bota sot” se çështja e liberalizimit të vizave, respektivisht lobimi te shtetet anëtare të Bashkimit Evropian, është lënë anash nga institucionet e Kosovës.

Tutje, Hertica ka shtuar se nuk kanë treguar sukese as nga minsitri i punëve të jashtme, Pacolli ku vetem flet pa koncept politik dhe strategjia e cila nuk po has në reflektim në këtë drejtim.

“Kryeministri Haradinaj ishte zotuar se liberalizimi i vizave do të bëhej pas dy mujve mirëpo tashmë kanë kaluar shumë muaj që nga ky zotim dhe liberalizimi i vizave nuk ka ndodhur ende. Edhe pse përfaqësuesit e institucioneve të Kosovës, besojnë se sivjet sepse prapë kryeminsitri Haradinaj, ka deklaruar se beson se rekomandimi i BE-së për vizat për liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës do jet­ë pozitiv. Pavarësisht se kanë kaluar disa javë prej se Komisioni Evropian (KE) ka publikuar rekomandimin për vizat, institucionet e Kosovës ende nuk kanë ndonjë strategji konkrete për të lobuar te shtetet anëtare të Bashkimit Evropian, të cilat janë skeptike sa i përket çështjes së liberalizimit për Kosovën. Përkundrazi, ndonëse nga qeveria e Kosovës i kanë thënë se lobimi është duke ndodhur për çdo ditë, nuk kanë treguar sukese as minsitri i punëve të jashtme Pacolli ku vetqm flet pa koncept politik dhe strategjia e cila nuk po has n­ë reflektim në këtë drejtim. Qështja e liberalizimit të vizave, respektivisht lobimi te shtetet anëtare të Bashkimit Evropian, është lënë anash nga institucionet e Kosovës” ka thënë ai,

Image
Ali Hertica

Gjithashtu Hertica ka theksuar se ende nuk dihet n­ëse do t­ë l­ëvizim lirshem ashtu siç kane premtuar insitucionet e Kosov­ës,

 “Një gjë e tillë sipas tyre po ndodh pikërisht është për faktin se e tërë vëmendjen aktualisht është përqëndruar në dialogun Kosovë – Serbi. Meqë është punuar shumë pak në këtë drejtim, sipas saj, gjasat janë shumë të vogla që liberalizimi të ndodhë gjatë këtij viti,ku në këtë drejtim është si faktor potencial edhe sisetmi i drejtësis ku nuk e lufton krimin e organizauar nga mafia oligarke që kjo do të ketë pasoja në syrin e faktorit ndërkombtar kur është çështja e shtetit ligjor . Duke u bazuar në të gjitha faktet liberalizimi nuk do të ndodhë këtë vit. Parashikimi do të jetë që dikur kah mesi i vitit të ardhshëm, por do të shohim sipas situatave politike, brenda strukturave poltike dhe subjekteve ku edhe qeverisja Haradinaj është duke notuar një  varg të përmbysuur.E gjithë kjo situatë poltike që sot po reflekton është se opozita është duke e përgatitur planin e rreximit të qeverisë Haradinaj duke i ndihmuar edhe partenerët e koalicionit siq është PDK..dhe satelitët e saj” ka përfunduar analisti politik,Ali Hertica.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test