Deklarohen nga Gjykata Speciale: Situata politike nuk ndikon në punën tonë - Bota Sot
Deklarohen nga Gjykata Speciale: Situata politike nuk ndikon në punën tonë

Politika

Deklarohen nga Gjykata Speciale: Situata politike nuk ndikon në punën tonë

Nga: A.M Më: 12 tetor 2018 Në ora: 16:19
Gjykata Speciale

Ka tashmë tri vite që nga themelimi i Gjykatës Speciale, por ende nuk është janë ngritur akuzat e para. Por, a ndikon situata politike në Kosovë në mos ngritjen e deritashme të aktakuzave të speciales, për këtë Chris Bennett nga Zyra e Prokurorit Specialist, i ka thënë “Bota sot” se janë amendamenti kushtetues dhe Ligji të cilat tregojnë drejtimin e jo politikat në Prishtinë, Beograd, ose gjetiu.

“Përgjegjësitë e Prokurorit të Specializuar janë të përcaktuar në amendamenti kushtetues dhe në Ligjin të cilin Kuvendi i Kosovës miratoi në gusht të vitit 2015. Janë amendamenti kushtetuese dhe Ligji të cilat tregojnë drejtimin e jo politikat në Prishtinë, Beograd, ose gjetiu. ZPS-ja qeveriset nga ligji dhe nga faktet”, thuhet në përgjigjen e Bennett për “Bota sot”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...