Thirrja për LDK-në dhe Vetëvendosjen, kërkohet protestë gjithëpopullore - Bota Sot
Thirrja për LDK-në dhe Vetëvendosjen, kërkohet protestë gjithëpopullore

Politika

Thirrja për LDK-në dhe Vetëvendosjen, kërkohet protestë gjithëpopullore

Nga: N.A Më: 30 tetor 2018 Në ora: 14:43
Protesta e LVV-se

Njohësi i çështjeve politike në vend, Ali Hertica në një bisedë me gazetën “Bota sot”, ka thënë se duhet të thirret një protestë gjithëpopullore, para takimit të ardhshëm Thaçi-Vuciq.

Ai ka ftuar LDK-në dhe VV-në që t’i lënë mbrapa inatet personale por të dalin unike së bashku me zërin e sovranit.

Image
Ali Hertica

“Të zhgënjyer me politikën pa platformë nga Thaçi për takimin e fundit të bisedimeve me Serbin dhe Vuciqin tani subjektet dhe shoqëria civile duhet të thirret protestë gjithëpopullore, për të parandaluar një marrëveshje finale me Serbin për fatin e Kosovës dhe shtetësinë e saj. Pavarësisht termave të ndryshëm të përdorur kohëve të fundit korrigjim, apo shkëmbim është plotësisht e qartë se në marrëveshjen finale midis Prishtinës dhe Beogradit do të vihet shkëmbimi i veriut të Kosovës dhe Luginës së Preshevës. Kjo ideja e Thaçit nuk është e detajizuar nga askush ku as ekspertet nuk kanë idenë rreth kësaj platforme pa koncept politik duke u dëgjuar zërat kontradiktat edhe brenda koalicionit qeverisës dhe kundërshtimeve të opozitës, megjithatë i gjithë spektri politik dhe ai qytetar nuk e përkrahin një gjë të tillë. Madje, në jo përkrahje të saj janë deklaruar edhe shtete fqinje dhe aleate të Kosovës që e ndihmuan deri më tani shtetësinë e saj”, ka thënë ai.

Sipas Herticës tani është koha e fundit që të dëgjohet zëri i qytetarit dhe i sovranit.

“Edhe Parlamenti i Kosovës duhet sa më shpejt të miratohen në një deklaratë të përbashkët, ndërsa për të ndaluar këtë hap të Thaçit sepse ai de facto nuk është i autorizuar të shpalosë këtë në tavolinën e bisedimeve në Bruksel. Tani është koha e fundit të dëgjohet zëri i qytetarit dhe i sovranit për shtetësinë dhe politikën e gabuar të njerëzve të cilët kanë në egon e tyre historikun e ardhmes personale pa pasur platformë politike që do jetë kundërshtim me fjalën e sovranit , andaj të thirret një protestë gjithë popullore, ku kjo do të jetë një goditje e fortë e këtij plani ogurzi për politikën dhe sovranin e Kosovës. Tani mos të shikohen ato inatet apo apetitet e LDK-së dhe VV-së por të dalin unike së bashku me zërin e sovranit për të ndaluar këtë që po fundoset shtetësia e Republikës nga disa njerëz të cilit kanë idenë e mbrapsht politike të pa logjik për pasojat e së ardhmes së shtetit” ka përfunduar Ali Hertica.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...