Kryeziu: Shqetësuese kritikat ndaj BE-së, këto bëhen pas premtimeve të paqëndrueshme - Bota Sot
Kryeziu: Shqetësuese kritikat ndaj BE-së, këto bëhen pas premtimeve të paqëndrueshme

Politika

E hënë, 19 nëntor 2018

Kryeziu: Shqetësuese kritikat ndaj BE-së, këto bëhen pas premtimeve të paqëndrueshme

Nga: N.A. Më: 9 nëntor 2018 Në ora: 18:31
Taulant Kryeziu

Numri i shteteve të Bashkimit Evropian, të cilat po hezitojnë të miratojnë liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës, në vazhdimësi po shënon rritje.

Holanda, Gjermania, Franca, Belgjika, janë disa nga shtetet, që po hezitojnë të japin miratim pozitiv për heqjen e vizave për Kosovën.

Rritja e disponimit kundër heqjes së vizave te këto vende, kishte shtyrë kohët e fundit institucionet e Kosovës që të ndërmarrin aktivitete lobuese në përpjekje të sigurimit të mbështetjes për Kosovën.

Taulant Kryeziu Kryetar i Bordit te Institutit EPIK,  thotë për gazetën “Bota sot” se,  përgjegjësia për premtimet që liberalizimi i vizave do te ndodhë gjatë vitit 2018 bie mbi lidershipi politik të këtij koalicioni qeverisës, i cili ka dhënë premtime të papërgjegjshme dhe joreale duket rritur pritshmëri tek qytetaret tanë.

“Siç kemi komunikuar si Instituti EPIK, kanë mbetur edhe 6 hapat deri në lëvizjen e lirë të qytetarëve. Pjesa kritike e këtyre hapave është votimi i plotësim ndryshimit të Rregullores 539/2001 nga ana e Këshillit të Bashkimit Evropian. Po ashtu, bazuar në zhvillimet e kohës, EPIK pati komunikuar që nga muaji gusht se lëvizja e lirë për qytetarët tanë nuk mund bëhet këtë vit dhe njëkohësisht është argumentuar se skenari më pozitiv është që vendimmarrja për procesin e liberalizimit të vizave të përfundoj këtë vit, ndërsa qytetarët të lëvizin lirshëm në vitin 2019. Së fundmi ky fakt u vërtetua edhe nga z. Peter Beyer, deputet gjerman nga CDU, anëtar i Komitetit të Punëve të Jashtme, dhe koordinator për Marrëdhëniet Transatlantike, në kuadër të MPJ-së gjermane.” ka thënë ai.

Kryeziu ka nënvizuar se BE asnjëherë nuk ka dhënë afate lidhur me liberalizmin e vizave

“Në ditët e fundit, zyrtarët e lartë të institucioneve kanë përdorur një gjuhë fajësuese ndaj BE-së në rast mos-liberalizimit të vizave deri në fund të këtij viti. Instituti EPIK i përcjellë me shqetësim këto deklaratat dhe rikujtojmë se asnjë përfaqësues i institucioneve të BE-së apo vendi anëtarë, asnjëherë, nuk ka dhënë afate kohore për liberalizimin e vizave. Janë vetë përfaqësuesit institucional të Kosovës të cilët kanë ofruar premtime të paqëndrueshme kohore për liberalizimin e vizave. Prandaj, tendencat e udhëheqësve institucional për të hedhur fajin nga institucionet e BE-së janë të papranueshme dhe dëmshme. Përgjegjësia për premtimet qe liberalizimin vizave do te ndodhë gjate vitit 2018 bie mbi lidershipin politik të këtij koalicioni qeverisës i cili ka dhënë premtime të papërgjegjshme dhe joreale duket rritur pritshmëri tek qytetaret tanë” ka përfunduar Taulant Kryeziu.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test