Mesazhet serioze të kancelarit Kurz karshi politikës joserioze e Kosovës - Bota Sot
Mesazhet serioze të kancelarit Kurz karshi politikës joserioze e Kosovës

Politika

Mesazhet serioze të kancelarit Kurz karshi politikës joserioze e Kosovës

Albulenë Muji Nga Albulenë Muji Më 9 nëntor 2018 Në ora: 21:56
Sebastian Kurz dhe Hashim Thaçi

Në fillim javë krerët e shtetit të Kosovës, si presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryeministri i Kosovës, Ramush Hardinaj kanë pritur në një vizite zyrtare kancelarin e Austrisë Sebastian Kurz, i cili është udhëheqësi i një shteti mik dhe një ndër mbështetësit më të mëdhenj të vendit.

Gjatë kësaj vizite kancalari Kurz, gjatë deklaratave të tij ka shprehur skepticizmin e tij për mundësinë e liberalizimit të vizave, formimit të ushtrisë dhe anëtarësimit të Kosovës në INTERPOL.

Rrahmani: Gjendja aspak e mirë

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Imet Rrahmani ka deklaruar për “Bota sot” se nga këto vizita dhe deklarimet të drejtpërdrejta po marrim mesazhe  për gjendjen aspak të mirë si në planin e brendshëm politik ashtu edhe në atë ndërkombëtar.

“Vizitat e personaliteteve nga vendet me ndikim do të duhej të ishin promovuese për përparimet e Kosovës drejt integrimeve ndërkombëtare. Por fatkeqësisht, nga këto vizita dhe deklarimet shumë të drejtpërdrejta ne po marrim mesazhe  për gjendjen aspak të mirë si në planin e brendshëm politik ashtu edhe në atë ndërkombëtar”, ka thënë ai për “Bota sot”.

Gjithashtu, deputeti i LDK-së, ka hedhur fajin tek gjithë sfera politike, e në veçanti ka drejtuar gishtin tek pushtetarë.

(Tekstin e plotë mund ta lexoni të Shtunën dhe të Dielën në gazetën "Bota sot" në Kosovë dhe Diasporë)

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test