Azemi: Taksa të kushtëzohet me zbatimin e marrëveshjeve nga Serbia - Bota Sot
Azemi: Taksa të kushtëzohet me zbatimin e marrëveshjeve nga Serbia

Politika

Azemi: Taksa të kushtëzohet me zbatimin e marrëveshjeve nga Serbia

Nga: N.Sh Më: 22 nëntor 2018 Në ora: 19:08
Visar Azemi

Qeveria e Republikës së Kosovës, që nga dita e djeshme ka ngritur taksën 100% ndaj produkteve serbe dhe atyre të Bosnje Hercegovinës.

Vendimi i Qeverisë së Kosovës, ka ngjallur reagime të ashpra të dy shteteve në fjalë, por edhe te Bashkimi Evropian.

Megjithatë, kryeministri Ramush Haradinaj është shprehur i vendosur se kjo taksë do të qëndroj derisa Serbia ta njoh Kosovën.

Visar Azemi koordinator nga Konsorciumi Kosovar i Shoqërisë Civile për Zhvillim të Qëndrueshëm (KOSID), pohon se, Qeveria duhet të tregohet e vendosur në vendimet e saja.

“Taksa e vendosur duhet të shihet si vendim mbi reciprocitetin dhe një proteste kundër veprimeve të Qeverise Serbe dhe fushatës të çilen ajo po e bën kundër Kosovës. Ky vendim duhet të kushtëzohet me zbatimin e të gjitha marrëveshjeve nga ana e Serbisë si dhe me ndaljen e kampanjës agresive që po e bën Qeveria e Serbisë kundër Kosovës në raport me njohjet, lëvizjen e lirë të njerëzve dhe mallrave dhe dëmtimit të imazhit”, thotë Azemi për gazetën “Bota sot”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...