Deputetja e LDK-së: Përkrahja e SHBA-së për ushtrinë ka peshë të madhe - Bota Sot
Deputetja e LDK-së: Përkrahja e SHBA-së për ushtrinë ka peshë të madhe

Politika

Deputetja e LDK-së: Përkrahja e SHBA-së për ushtrinë ka peshë të madhe

Nga: A.M. Më: 6 dhjetor 2018 Në ora: 21:05
FSK

Kryeministri i Kosovës, Ramush Hardinaj ka njoftuar se me 14 dhjetor do të votohet formimi i Ushtrisë. Për këtë Kosova ka marrë mbështetje edhe nga Shtete e Bashkuara të Amerikës.

Ambasadori i ri amerikan në Kosovë, Philip Kosnett, në një intervistë ekskluzive për transmetuesin publik ka thënë sot se evoluimi i FSK-së në Forca të Armatosura është hap pozitiv dhe është mëse e natyrshme për Kosovën si vend sovran dhe i pavarur, që të ketë aftësi vetëmbrojtëse.

 Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Valentina Bunjaku Rexhepi ka komentuar mbështetjen e SHBA-ve për transformimin e FSK-së në Ushtri.

 “Çdo përkrahje ndërkombëtare nga cilido vend në përgjithësi e SHBA në veçanti ka peshën e vet të madhe. Edhe në rastin e transformimit nga FSK në Ushtri, gjithçka në koordinim me SHBA dhe shtetet tjera ka rëndësinë e madhe andaj besojmë në përkrahje aq me tepër kur Kosova tani kërkon një gjë të tillë”, ka thënë deputetja Bunjaku Rexhepi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...