Haziri: Deputetët duhet të ndalojnë së talluri me qytetarët e vendit - Bota Sot
Haziri: Deputetët duhet të ndalojnë së talluri me qytetarët e vendit

Politika

Haziri: Deputetët duhet të ndalojnë së talluri me qytetarët e vendit

Nga: A.M. Më: 8 dhjetor 2018 Në ora: 15:50
Kuvendi i Kosoves

Ndërkaq, analisti politik Nexhat Haziri, mendon se deputetët e Kuvendit të Kosovës  duhet që të t`i bëjnë preson qeverisë së Kosovës për përmbushjen e kritereve që nga Brukseli shihen si ngecje.

“Kosova është shtetet dhe deputetët e kuvendit duhet të fokusohen që të bëjnë presion mbi qeverinë e Kosovës që ti përmbush kriteret që nga Brukseli shihen si ngecje dhe kjo ka të bëjë me avancimin që duhet të bëjë Kosova në fushën e sundimit të ligjit pra luftën ndaj fenomenit të krimit të organizuar dhe korrupsionit”, ka deklaruar ai për “Bota sot”.

Sa i përket pajisjes së qytetarëve të Kosovës me pasaporta shqiptare, Haziri shprehet se i sheh si tendencë për ta manipuluar opinionin me fraza patriotike me të cilat nuk mund ta shantazhosh Brukselin. Për më tepër, ai mendon se Shqipëria nuk mund të rrezikoj duke i lëshuar qytetarëve pasaportë shqiptare.

“Deklarata drejtuar qeverisë së Shqipërisë për pajisje me pasaporta për qytetarët e Kosovës e shohë si një tendencë për ta manipuluar opinionin me fraza patriotike me të cilat nuk mund ta shantazhosh Brukselin. Gjithashtu, Shqipëria nuk do të rrezikoj me sanksione nga BE-ja për ti lëshuar qytetarëve të Kosovës pasaportë shqiptare në mënyrën se si e kanë deputetët e Kuvendit të Kosovës . Andaj marrë parasysh pa mundësin e Shqipërisë për të ndihmuar në këtë proces që qytetarët e Kosovës të lëvizin lirshëm në zonën Shengen, deputetët duhet të ndalojnë së talluri me qytetarët e vendit”, ka potencuar Haziri për “Bota sot”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test