BIK dënon aktin e vandalizimit të varrezave myslimane në Prishtinë - Bota Sot
BIK dënon aktin e vandalizimit të varrezave myslimane në Prishtinë

Prishtina

BIK dënon aktin e vandalizimit të varrezave myslimane në Prishtinë

Më: 8 gusht 2019 Në ora: 18:57
Dëmtimi dhe vandalizmi i varrezave myslimane në Prishtinë.

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës me shqetësim ka marrë lajmin për dëmtimin dhe vandalizmin e varrezave myslimane në Prishtinë.

“Sipas informatave që disponojmë, më 6 gusht 2019, persona të panjohur kanë vandalizuar 11 varre, ku me këtë rast kanë dëmtuar gurët mbivarror. Atakimi i varrezave, përveç se është vepër e ndaluar me parimet fetare, është akt i shëmtuar dhe veprim i papranueshëm, pavarësisht nga kush është kryer”, thuhet në reagim.

Kryesia e BI të Kosovës kërkon nga organet kompetente që sa më parë të zbulojnë aktorët e këtij akti vandal dhe të njëjtit të dalin para drejtësisë, si dhe ndërmarrjen e masave të duhura që akte të tilla mos të përsëriten në të ardhmen.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...