Prishtina, një prej kryeqyteteve shembuj për transparencë - Bota Sot
Prishtina, një prej kryeqyteteve shembuj për transparencë

Prishtina

Prishtina, një prej kryeqyteteve shembuj për transparencë

Më: 20 gusht 2019 Në ora: 13:30
Prishtina, një prej kryeqyteteve shembuj për transparencë

Instituti Demokratik i Kosovës ka shpalosur të gjeturat e hulumtimit mbi transparencën e kryeqyteteve evropiane, ku ka dalur që Prishtina është një prej kryeqyteteve shembuj për transparencë. Hulumtimi tregon se kryeqytetet e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian u ofrojnë qytetarëve më shumë qasje në informacion, por që vendet e Evropës Lindore e Juglindore, u japin më shumë rëndësi transparencës, sesa vendet me demokraci të konsoliduar. Në KDI u tha se kjo bëhet si tentativë për të adresuar korrupsionin më të thellë përmes politikave transparente.

Diana Metushi-Krasniqi nga KDI, gjatë paraqitjes së raportit, në një konferencë për media tha se janë matur 27 kryeqytete evropiane.

Metushi-Krasniqi: Prishtina publikon deklarimet e pasurisë së anëtarëve të asamblesë komunale

“Përderisa vetëm pesë kryeqytete publikojnë deklarimet e pasurisë të anëtarëve të asamblesë komunale, në ueb faqe, në mesin e tyre është edhe Komuna e Prishtinës ku këto informata mund të gjenden në platformën Prishtina online.... Ky hulumtim gjithashtu tregon që 22 kryeqytete kanë publikuar proces verbalet e seancave, në këtë matje në krye të listës është Amsterdami me një sistem arkivi të qartë dhe miqësor për qytetarët. Ndërsa sa i përket publikimit të shënimeve individuale të votimit vetëm 11 kryeqytete e bëjnë atë, e për shkak të ndalesave ligjore që i kemi ende në Kosovë, Prishtina nuk është në mesin e atyre që i publikojnë votimet individuale të secilit deputet në asamblenë komunale”, tha ajo.

Ajo bëri të ditur se një shqetësim është ngritur lidhur me regjistrin e lobimit, ku hulumtimi ka gjetur se shumë shtete, në mesin e tyre edhe Kosova, nuk kanë ligje të cilat e rregullojnë lobimin.

Metushi-Krasniqi: Vetëm Madridi e publikon regjistrin e lobimit

“Një shqetësim është ngritur lidhur me regjistrin e lobimit ku vetëm një, Madridi, nga 26 kryeqytete të matura, e publikon atë. Ky hulumtim ka gjetur se shumë shtete, në mesin e tyre edhe Kosova, nuk kanë ligje të cilat e rregullojnë çështjen e lobimit. Megjithatë, kodi i sjelljes së Prishtinës është lavdëruar në raportin e përpiluar nga Transparency International Sllovakia, për mënyrën sesi publikohet, si është e përmbledhur dhe që publikohet në tre gjuhë të huaja, shqip, serbisht dhe anglisht”, tha ajo.

Tutje, ajo tha se vetëm 12 nga 26 kryeqytetet e matura kanë kthyer përgjigje pozitive në kërkesën për qasje në dokumente publike lidhur me pagën e kryetarit dhe asambleistëve.

Projekti “Qasja në informacione në kryeqytetet evropiane” është udhëhequr nga Transparency International Sllovakia.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...