Vazhdon ndotja e lartë e ajrit në Prishtinë - Bota Sot
Vazhdon ndotja e lartë e ajrit në Prishtinë

Prishtina

Vazhdon ndotja e lartë e ajrit në Prishtinë

Më: 7 dhjetor 2019 Në ora: 17:25
Foto ilustrim

Në Prishtinë po vazhdon të jetë problematikë ndotja e ajrit.

Sipas matësve të ambasadës amerikane, niveli ndotës aktualisht shënon vlerën e 153 PPm.

Prishtina çdo vit renditet ndër kryeqytetet e para në botë me nivelin e lartë të ndotjes së ajrit.

Shkaktarë kryesorë sipas institucioneve për këtë dukuri janë gazrat e liruara nga termocentralet si dhe përdorimi i qymyrit si lëndë djegëse nga qytetarët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat