​Në Ditën e Tokës mbillen fidanë në lagjen Lakrishtë në kryeqytet - Bota Sot
​Në Ditën e Tokës mbillen fidanë në lagjen Lakrishtë në kryeqytet

Prishtina

​Në Ditën e Tokës mbillen fidanë në lagjen Lakrishtë në kryeqytet

Më: 22 prill 2020 Në ora: 08:48
Prishtinë

Sot shënohet Dita e Tokës. E këtë ditë Komuna e Prishtinës do të shënojë duke mbjellë fidane të reja në lagjen Lakrishtë, në hapësirën në mes të objektit të Ndërmarrjes Publike Banesore dhe banesave kolektive në lagje. (Ora 12:00). Do të ketë video-live

50 vite më parë, më 22 prill të vitit 1970, veprimtarë dhe shtete të ndryshme të Shteteve të Bashkuara, organizuan një mbrëmje vallëzimi për nder të planetit tonë dhe e quajtën ”Dita e Tokës”.

Kështu, për të parën herë, ngrihej shqetësimi për problemet e mjedisit. Në Avenunë e Pestë të Neë Yorkut me këtë rast u zhvillua një paradë dy-orëshe.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat