​Në Prishtinë protestohet kundër shembjes së Teatrit Kombëtar: "Muret i shembët, por jo Teatrin"

Prishtina

​Në Prishtinë protestohet kundër shembjes së Teatrit Kombëtar: "Muret i shembët, por jo Teatrin"

Më: 17 maj 2020 Në ora: 17:31
Prishtinë

Në shenjë solidariteti me protestat në Tiranë, pas shembjes së objektit të Teatrit Kombëtar, Shoqata Sindikale e Teatrit Kombëtar të Kosovës ka organizuar një aksion simbolik.

Këta të fundit po kundërshtojnë veprimin e Qeverisë shqiptare dhe Bashkësisë së Tiranës.

Me thirrjet "Muret i shembët, por jo Teatrin", "Unë jam Teatri", të dielën para Teatrit Kombëtar në Prishtinë është organizuar aksion simbolik, ku dhjetëra qytetarë e artistë për më shumë se 10 minuta kanë qëndruar me pankartat në duar, duke respektuar distancën fizike, në shenjat e kuqe që janë bërë te sheshi "Skënderbeu", në kryeqytet.

Në shenjë solidarizimi kundër shembjes së ndërtesës së Teatrit Kombëtar në Tiranë, Teatri Kombëtar i Kosovës, Teatri i Gjilanit, Teatri “Hadi Shehu” – Gjakovë”, Teatri “Bekim Fehmiu” Prizren, Teatri “Adriana” – Ferizaj”, Teatri “Muharrem Qena” – Mitrovicë, Qendra Multimedia”, “Teatri Oda”, Teatri “Urban”, “Etno Teatri – Kukaj”, kanë anuluar shfaqjen “Skënderbeu ose dashuri dhe liri”, e cila ka qenë e planifikuar në kuadër të kalendarit online.

Në orët e hershme të mëngjesit të sotëm është shembur godina historike e Teatrit Kombëtar Shqiptar.

Dhjetëra aktivistë e artistë janë arrestuar dhe dërguar në stacionin policor të mëngjesit të sotëm, përfshi këtu edhe gazetarë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat